Kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice Česko požádalo o právní pomoc Rusko. To odpovědět odmítlo

V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou federaci. České orgány činné v trestním řízení dál podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Krajské státní zastupitelství v Brně ve středu v tiskové zprávě uvedlo, že nemůže odhadnout, jak dlouho bude prověřování trestní věci pokračovat.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Úkony trestního řízení se podle státního zastupitelství odehrávají nejen na území České republiky, ale o součinnost bylo požádáno i několik evropských zemí.

Britové obvinili v případu otravy exagenta Skripala třetího Rusa. Figuruje i v kauze výbuchu ve Vrběticích

Číst článek

„Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme,“ uvedl dozorový státní zástupce Malůš, který byl pod tiskovou zprávou podepsaný. 

Vyšetřovatelé podle něj také opatřují důkazy, které by měly objasnit motivy pro způsobení obou výbuchů.

Ruská odpověď

Deník N ve středu napsal, že odpověď z Ruska už dorazila. „Žádost byla koncipována tak, že česká strana chtěla identifikovat a ztotožnit útočníky z řad GRU. A to včetně uvedení jejich adres. A světe div se, Rusko odpověď poslalo,“ napsal deník s odkazem na vysoce postavený zdroj obeznámený s vyšetřováním.

V ruské odpovědi podle Deníku N stojí, že s ohledem na ochranu výsostných zájmů Ruské federace země právní pomoc vyřizovat nebude. Deník N cituje další nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním, který ruskou odpověď hodnotí jako „svého druhu písemné doznání“.

Ve věci podle státního zastupitelství ještě nejsou hotové všechny vyžádané expertizy stop zajištěných na místě činu.

Hamáček se senátorům už popáté omluvil z výslechu k Vrběticím. Nevidí k němu důvod

Číst článek

„Je třeba zdůraznit, že tyto stopy nebylo možné zajistit a předložit ke zkoumání dříve, než na místě samém ukončila svoji činnost pyrotechnická služba Policie České republiky. V tento okamžik Krajské státní zastupitelství v Brně není schopno odhadnout, po jak dlouhou dobu bude prověřování této trestní věci ještě pokračovat, a ani to, jakým způsobem bude ukončeno,“ uvedl Malůš.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Důvodné podezření českých bezpečnostních složek, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, vyvolalo letos na jaře diplomatickou roztržku s Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme