Hamáček zprostil ve vrbětické kauze mlčenlivosti šéfa rozvědky Šimandla i policie Švejdara

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s vrbětickou kauzou zprostil mlčenlivosti šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a policejního prezidenta Jana Švejdara. Ve čtvrtek to řekl ve sněmovně. Po vypršení lhůty pro reakci na předžalobní výzvu se chystá podat žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži, že na schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéf rozvědky Šimandl vystoupil začátkem května na uzavřeném jednání sněmovny, která následovala po zveřejnění informací webu Seznam Zprávy.

Hamáček: Zeman zřejmě vycházel z informací ve veřejném prostoru, o cestě do Moskvy jsme nemluvili

Číst článek

Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace v takovém rozsahu, a odkázal na příslušné komise. Hamáček ve čtvrtek bez dalších podrobností uvedl, že Šimandla i Švejdara zprostil mlčenlivosti.

„Mohu potvrdit, že Národní centrála proti organizovanému zločinu obdržela odpověď ministerstva vnitra. V ní stojí, že ministr Hamáček zbavil policejního prezidenta mlčenlivosti,“ přiblížila pro server iROZHLAS.cz Kateřina Rendlová, mluvčí Policejního prezidia. „Díky tomu může vypovídat o schůzce ke kauze Vrbětice,“ dodala.

Samotného Švejdara o tom vicepremiér Hamáček neinformoval. „Jsem momentálně v zahraničí, takže nevím, jestli je to pravda. S panem Hamáčkem jsem o tom dnes (ve čtvrtek) nemluvil,“ řekl serveru iROZHLAS.cz policejní prezident Švejdar.

Hamáček verzi serveru ostře odmítá a na autory reportáže Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podal v polovině května trestní oznámení. Na redakci se obrátil rovněž s předžalobní výzvou. „Dávala termín do pátku. Vzhledem k tomu, že do pátku se nic nestalo, přistoupím k civilní žalobě,“ uvedl ve čtvrtek Hamáček.

Po vydavateli chce žádat deset milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík dříve uvedl, že web je připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Verze s kamufláží je lež, Hamáček by měl odejít z politiky, říká po jednání výboru senátor Láska

Číst článek

Hamáček je přesvědčen o tom, že všichni aktéři bezpečnostní kauzy postupovali v zájmu České republiky.

„Naším cílem bylo tu záležitost vyřešit a my ji vyřešili. Že se z toho stala v uvozovkách bramboračka, není vinou mě, někoho dalšího z vedení státu nebo bezpečnostní složek, to jde celé za jednou spekulací jednoho serveru,“ podotkl.

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že Česká republika vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v Česku. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme