Portugalsko 2:1 Česko

Stát se nepoučil. Upozaďuje obyvatele okolí Vrbětic a chce v bývalém skladu vyrábět granáty, míní novinář

V tuto chvíli jsou to už dva roky, co se tajné služby a později i veřejnost dozvídaly podrobnosti o výbuchu ve Vrběticích způsobeném ruskými agenty Anatolijem Čepigou a Alexandrem Miškinem. Jak areál vypadá po dvou letech? A jak stát plní svůj slib, že se ve Vrběticích už nebudou vyrábět žádné zbraně? Otázky ve vysílání Českého rozhlasu Plus pro Josefa Kvasničku z České televize a předsedu sněmovního bezpečnostního výboru Pavla Žáčka z ODS.

Ranní Plus Vrbětice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muniční sklady, Vrbětice

Muniční sklady, Vrbětice | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Když přijdete k hlavní vjezdové bráně, máte pocit, že areál je ve střeženém režimu a nikdo nepovolaný se dovnitř nedostane. Když ale přijdete z druhé strany k plotu, který je nedaleko vesnice Lipová, vstoupíte do areálu vlastně kdykoli budete chtít. V plotě s ostnatým drátem jsou totiž díry,“ popisuje Josef Kvasnička, redaktor České televize, který tamní situaci dlouhodobě sleduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková

Podle něj se tak situace ve vrbětickém skladu munice příliš nezměnila. Podobným děravým plotem se do areálu totiž Kvasnička dostal v době, kdy se objevila informace o ruských agentech.

„Bez jakékoli námahy jsem našel hned několik kovových fragmentů střepin, které zjevně pocházely z doby, kdy sklady explodovaly,“ upřesňuje pro Český rozhlas Plus.

Vesnice v okolí skladu od té doby opakovaně žádaly vládu, aby provedla pyrotechnickou očistu celého území.

Stát se nepoučil

Podle poslance Pavla Žáčka, který je šéfem výboru pro bezpečnost a členem sněmovního výboru pro obranu, je hlavním problémem celého areálu to, že funguje v utajeném režimu. Přiznává přitom, že stát zklamal.

„Tuto událost musíme vnímat v kontextu a podívat se zpátky do té doby. Na druhou stranu to odhalení mělo obrovský politický význam, který chápeme ještě dneska,“ míní Žáček.

Dva roky po oznámení účasti ruských agentů na výbuších ve Vrběticích stále chybí informace

Číst článek

Dodnes však kolem vrbětického areálu zůstává spousta otazníků.

„Letos na začátku roku se objevila informace, že se v budově Vojenského technického ústavu začnou vyrábět ruční granáty pro Armádu ČR, a to asi 10 tisíc kusů měsíčně. Budova měla být zkolaudována, a když jsem v ní letos 1. února byl, byla opravdu maximálně chráněna před útokem zvenčí,“ vysvětluje Kvasnička.

Překvapuje ho však přístup státu, který i přes problémy v minulosti dal o svém záměru vyrábět granáty vědět místním starostům, hejtmanství i občanům jako jedněm z posledních.

„Zkrátka se stát nedokázal poučit a nehrál férovou hru. Po tom všem, čím si region prošel. A tím spíše, že se vrcholní politici z nedávné minulosti netajili tím, že zbraně se ve Vrběticích nebudou už nikdy ani skladovat,“ dodává Kvasnička.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu výše.

Martina Mašková, arych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme