Sklad v Květné je prázdný. Čtyři kamiony odvezly poslední munici pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku ve čtvrtek čtyři kamiony odvezly poslední část munice, která tam byla přemístěna v roce 2015 z Vrbětic na Zlínsku po výbuchu skladů s vojenským materiálem. Řekl to vedoucí areálu v Květné Vojtěch Pražan.

Květná (Svitavsko) (Aktualizováno: 15:03 16. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion odváží z Květné poslední munici pocházející z Vrbětic. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: Český rozhlas

Dočasné uložení mělo trvat do konce roku 2015, nakonec společnost Imex Group, která se o uložení vojenského materiálu starala, odvezla zbývající vojenský materiál až ve čtvrtek. Podle firmy Imex Group patří vojenský materiál bulharské společnosti EMCO Ltd.

Munice se do Květné dostala z Vrbětic, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, které si pronajímala ostravská Imex Group. Do Květné byl v roce 2015 převezen i vojenský materiál firmy Eruca Technologies, bývalé Bochemie, která ho již všechen odvezla.

Policie navrhla obžalovat osm lidí za krádež zbraní ve Vrběticích, hrozí jim osm let vězení

Číst článek

Sklad v Květné fungoval do 2013, kdy ho vojáci opustili. Ministerstvo obrany se ho pokoušelo neúspěšně prodat. V lednu 2015 armáda zprovoznila 20 skladů ze 32.

Sklad se osvědčil, začne znovu fungovat

Po vyskladnění ho bude podle Pražana používat dál. Sklad má aktuálně 29 zaměstnanců. „Bude to klasický muniční sklad, který patří armádě. Máme přislíbeno, že stávající zaměstnanci o práci nepřijdou,“ řekl Pražan.

Hejtman Martin Netolický uvedl, že sklad začne znovu fungovat 1. ledna příštího roku. Jeho chod bude řídit vojenský útvar. Armáda plánuje i modernizaci zabezpečení. Tři sklady budou rezervou pro integrovaný záchranný systém.

„Stát tak bude mít plně funkční a moderní sklad, který se po výbuchu ve Vrběticích osvědčil a svoji roli maximálním způsobem splnil,“ dodal hejtman.

Podle starosty obce Petra Škvařila je muniční sklad v obci výhodou. Zaměstná lidi nejen ve skladu. Armáda si u obce objedná i další služby, například údržbu zeleně nebo odklízení sněhu, což dá práci dalším lidem. „Další výhodou je zvýšená bezpečnost, mít armádu v obci je hodnoceno kladně,“ řekl Škvařil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme