Obce v okolí Vrbětic by si měly rozdělit 350 milionů korun jako odškodnění. Nárok by měli mít i obyvatelé

Obyvatelé Vlachovic a dalších obcí, které byly postižené výbuchy muničního areálu Vrbětice v roce 2014, by se mohli dočkat kompenzací. Ministerstvo vnitra vypracovalo návrh zákona o odškodnění.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní zóna u Vrbětic (archivní foto) | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích bude projednávat vláda, návrh zákona by měl být napříč politickým spektrem podán v následujících dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Polčák o možném odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

Jednorázové odškodnění by měl získat Zlínský kraj, obce Vlachovice, Haluzice, Lipová, Slavičín a Bohuslavice nad Vláří. Zákon počítá i s odškodněním za psychickou újmu obyvatel. Mezi obyvatele by mělo ministerstvo financí rozdělit 300 milionů korun, obcím a kraji by mělo připadnout další 350 milionů.

Na konkrétní výši odškodnění pro občany jsme se zeptali europoslance za hnutí STAN a právního zástupce obcí Stanislava Polčáka.

Ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl v roce 2014 muniční areál. Exploze si vyžádala dva lidské životy, obyvatelé okolních obcí museli být několikrát evakuováni. Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. Český premiér Andrej Babiš oznámil dne 17. 4. 2021, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Oznámení vedlo k diplomatické roztržce mezi státy a ochlazením mezinárodních vztahů.

Veronika Žeravová, rvorlova Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme