Šéfžalobce Zeman: Nenabyl jsem dojmu, že by chtěl Hamáček kauzu Vrbětice utlumit nebo ukončit

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v úterý zastal ministra vnitra Jana Hamáčka. Šéf ČSSD chtěl podle serveru Seznam Zprávy v Rusku vyjednat výměnu milionu dávek vakcíny Sputnik V a setkání prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina v Praze za mlčení o výbuchu ve Vrběticích. Hamáček to odmítl. Zeman měl být jedním z účastníků schůzky, kde se měla celá věc projednávat.

Praha (Aktualizováno: 12:49 4. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rozhodně jsem během schůzky nenabyl dojmu, že by pan vicepremiér Hamáček byl ten, kdo by chtěl kauzu jakýmkoliv způsobem utlumit nebo ukončit,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Chtěl vyměnit Hamáček milion dávek Sputniku V za mlčení o Vrběticích? ‚Lež a spekulace,‘ reaguje ministr

Číst článek

„K obsahu schůzky mohu říct pouze to, že v době mojí přítomnosti se řešila koordinace dalšího postupu státu v této kauze, ať už z hlediska trestního řízení, bezpečnosti a mezinárodního dopadu,“ dodal.

Nicméně podle serveru Seznam Zprávy dorazil Zeman ke konci zmíněné schůzky 15. dubna na ministerstvu vnitra. To přiznal také sám nejvyšší státní zástupce.

„Dorazil jsem až později, kolem půl desáté večer. V době, kdy jsem na schůzku dorazil, bylo jasné, že se žádná cesta do Ruska neuskuteční,“ popsal.

Zeman serveru řekl, že na setkání prezentoval reálné možnosti ukončení záležitosti, přičemž jednou z nich je odložení věci. Tuto argumentaci chtěl podle webu Hamáček využít při cestě do Ruska.

„Od samého počátku ale tvrdím, že je pouze jedna vyšetřovací verze a že nelze vyloučit, že trestní řízení skončí odložením věci. Pokud se nám nepodaří oba podezřelé vyslechnout nebo zajistit jejich přítomnost. Takový je zákonný postup,“ doplnil k vrbětické kauze.

‚Spekulace a lži‘

Hamáček: Žádného výměnného obchodu jsem se neúčastnil, šlo o zajištění bezpečnosti Česka

Číst článek

Kromě Zemana měli být podle serveru na schůzce také velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun nebo policejní ředitel Jan Švejdar.

Hamáček během dne označil informace serveru za spekulace. „Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo,“ uvedl.

„Jediným tématem bylo, jak dopadne kauza Vrbětice na bezpečnost státu a jak ochránit zájmy České republiky,“ dodal v rozhovoru pro Radiožurnál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme