Byl to státní terorismus, reaguje opozice na Babišova slova. Vyzývá k vyhoštění dalších diplomatů

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl v úterý ve Sněmovně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rus

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko provedlo násilný čin, prohlásil šéf ODS Petr Fiala. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Něco takového se nestalo desítky let a těžko bychom hledali podobný případ v Evropě,“ řekl Fiala k podezření, že za explozemi stáli agenti ruské tajné služby GRU. Zdůraznil, že koalice a opozice by měla postupovat společně, vzhledem ke krokům vlády si ale není jistý, zda je to možné.

Státní zástupce z kauzy Vrbětice: Ruští agenti v Česku už nejsou, zatýkací rozkaz vydala Velká Británie

Číst článek

Pekarová Adamová uvedla, že vyhošťováním dalších ruských diplomatů je třeba dosáhnout rovnocenného početního stavu ruského zastupitelského úřadu v Česku a českého v Rusku. „Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit,“ řekla. Česko o víkendu vyhostilo 18 ruských diplomatů. Rusko reagovalo tak, že Moskvu musely opustit dvě desítky pracovníků českého velvyslanectví.

Rovněž podle předsedy STAN Víta Rakušana nesmí být vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy konečnou reakcí. „Musíme přejít k tak silných krokům, aby počet českých diplomatů v Moskvě odpovídal počtu ruských diplomatů v Praze,“ řekl. Česko podle Rakušana nesmí být vstupní branou ruských agentů do Evropy.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas.

Upřesnění! Zaměstnanců ruské ambasády bylo před vyhoštěním zhruba 120, samotných diplomatů pak 43. Aktuálně je v Praze přes 20 diplomatů. V Moskvě zbývá pět českých diplomatů. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus

12:16 – 20. 04. 2021

26 115

Fiala a Pekarová Adamová volali po razantnější reakci vlády a po vyjasnění některých okolností. Jde podle nich například o dohady o tom, kdy se členové vlády o podezření poprvé dozvěděli, o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), o plánovanou a následně zrušenou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy nebo o otázky kolem žádosti spojencům o solidární akci. Podle Pekarové Adamové je lepší spolupráce v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance nezbytně nutná. Kroky vlády by měly být jasné a srozumitelné včetně žádosti o svolání mimořádného summitu Evropské rady, řekl Fiala.

Rakušan se pozastavil nad tím, že se k podezřením dosud veřejně nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Mluvčí hlavy státu oznámil prezidentovo vystoupení na tuto neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme