Výbuch ve Vrběticích: policie vrátila lidem k užívání 43,5 ha pozemků, 366,5 ha ještě zbývá uvolnit

Policie v pondělí vrátila lidem do užívání dalších zhruba 43,5 hektaru pozemků v areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí. Osmdesát majitelů může opět obhospodařovat asi 160 pozemků v jižní části území. Zbývající pozemky vlastníkům policie vrátí až po celkovém ukončení zásahu pyrotechniků a hasičů, který by měl ve Vrběticích skončit do poloviny roku.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku

Zničený muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku | Zdroj: Profimedia

Čištění areálu v okolí druhého epicentra policie 27. prosince pozastavila kvůli nepříznivému počasí. „Velitel zásahu rozhodl o přerušení prací s ohledem na další meteorologickou předpověď na nezbytně nutnou dobu, tedy až nám to klimatické podmínky dovolí. Zimní pauza je pro práce ve vrbětickém areálu obvyklá. Po dobu přerušení prací bude otevřená pozemní komunikace mezi obcemi Lipová a Haluzice, která bývá v době ohledání v denní dobu na několik hodin uzavírána,“ uvedla Javorková.

Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. Majitelům pozemků se od explozí k dnešnímu dni vrátilo do užívání asi 952,5 hektaru, dalších zhruba 366,5 hektaru ještě zbývá uvolnit. V budoucnu by měly získat všechny pozemky a objekty v areálu do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR, které na nich plánují hospodařit.

Za krádeže zbraní ve Vrběticích rozdal soud jeden trest vězení a pět podmínek

Číst článek

Tisíce hodin práce

Policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, příslušníci Pyrotechnické služby a policisté ze speciálních pořádkových jednotek loni ve Vrběticích odsloužili zhruba 200 tisíc hodin. Jsou v nich zahrnuty práce na ohledání místa činu, plošný sběr a pyrotechnický průzkum, ostraha areálu, odvoz a likvidace munice, ostraha objektu a ošetřování techniky.

Asi 30 tisíc hodin odpracovali letos v areálu a jeho okolí příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky a jednotky požární ochrany Zlínského kraje. Hasiči mimo jiné zajišťují odstraňování sutin a zbytků munice zemní technikou, nakládání a přepravu munice nebo prořezávání náletových dřevin v okolí míst exploze a při plošném pyrotechnickém sběru. Obsluhují také speciální techniku včetně zemního stroje s balistickou ochranou a požárního tanku.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

ČTK, sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme