Rusové podezřelí v kauze Vrbětice přišli do Česka jako uprchlíci. Ministerstvo páru udělilo politický azyl

Ruští manželé, podezřelí v kauze okolo výbuchu skladů ve Vrběticích, Nikolaj a Elena Šapošnikovovi přišli do České republiky v 90. letech jako političtí uprchlíci. Ze zjištění Seznam Zpráv vyplývá, že bývalému sovětskému vojákovi Šapošnikovovi byl přiznán status uprchlíka roku 1991. Není jasné, zda byla v 90. letech zkoumána bezpečnostní rizika udělení občanství manželskému páru.

Vrbětice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikolaj Šapošnikov

Nikolaj Šapošnikov | Foto: Reportéři ČT | Zdroj: Česká televize

Manželský pár Nikolaje a Elenu Šapošnikovovy nyní podezírají české úřady ze špionáže. Ze zjištění Seznam Zpráv vyplývá, že oba se do Česka dostali na začátku 90. let jako uprchlíci a české úřady vyhověly jejich žádosti o politický azyl.

Dvojice nabyla také české občanství. Bývalý profesionální voják ruské armády Nikolaj Šapošnikov ho získal roku 1999, tedy osm let po příchodu do Česka. „Status uprchlíka dle tehdejších právních předpisů mu byl přiznán v roce 1991,“ stojí v odpovědi ministerstva vnitra.

Nová fakta v kauze Vrbětice: policie podezřívá obchodníka a jeho ženu ze špionáže

Číst článek

„V rámci životopisu, který byl předložen jako příloha žádosti o udělení státního občanství, pan Šapošnikov uvedl, že po absolvování vysoké školy působil od roku 1983 v tehdejší sovětské armádě na různých pozicích. Dále uvedl, že ze služby odešel ze zdravotních důvodů v roce 1990. Poté se rozhodl emigrovat do Československa, kde v roce 1991 požádal o politický azyl,“ popsalo ministerstvo vnitra žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Jeho manželka Elena Šapošnikovová získala azyl obdobnou cestou, status uprchlíka jí byl přiznán roku 1992, občanství získala pět let po manželovi.

V době, kdy Šapošnikovovi podávali žádost o politický azyl, ještě nefungovala stávající praxe. Dnes se k žádostem o občanství musí vyjádřit i Policie České republiky a tři tajné služby. Není tudíž jasné, zda byla v 90. letech zkoumána bezpečnostní rizika udělení občanství manželům Šapošnikovovým.

E-maily i schůzka na dovolené

Jméno Nikolaje Šapošnikovova se v kauze objevilo v souvislosti s nájemcem vybuchlých skladů firmou Imex Group. Nikolaj Šapošnikov dlouhodobě pracoval pro ostravskou firmu jako odborný referent.

Pracovní poměr s ním byl ukončen v návaznosti na informace okolo Vrbětic. Na základě zjištění Radiožurnálu a Respektu totiž vyšlo najevo, že české úřady podezírají ruský pár ze špionáže. Šapošnikov spojení s celou kauzou popírá.

Manželé Šapošnikovovi jsou dle dvou nezávislých zdrojů podezřelí z toho, že si vyměňovali e-maily s Andrejem V. Averjanovem, generálmajorem ruské zpravodajské služby GRU, jehož jednotka podle policie výbuchy v roce 2014 ve Vrběticích naplánovala a provedla.

Protimafiánská centrála odložila případ Hamáčkovy cesty do Moskvy. Od závažného zločinu sám upustil

Číst článek

„Obsahem e-mailů byly citlivé informace o zbrojních obchodech, třeba o pohybu vojenského materiálu,“ upřesňuje zdroj.

Nikolaj a Elena Šapošnikovovi se s Averjanovem setkali také na dovolené v Portugalsku, což potvrdila jejich dcera. Nikolaj Šapošnikov se během výbuchu muničnícho skladu roku 2014 navíc nacházel na území České republiky, přestože dle tvrzení dcery již 15 let žije v Řecku.

V dojezdové vzdálenosti od Vrbětic byl i Averjanov, jak před časem zveřejnil týdeník Respekt a investigativní server Bellingcat.

Právě Andreje V. Averjanova považuje policie za koordinátora celé akce. Za explozemi dle zjištění policie stojí členové jeho jednotky agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.

afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme