Rusko požaduje snížení zaměstnanců na české ambasádě v Moskvě. Velvyslanec Pivoňka zůstává

Ruské ministerstvo zahraničí předneslo českému velvyslanci Vítězslavovi Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům místních zaměstnanců. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva.

Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. | Foto: Mikhail Tereshchenko | Zdroj: Reuters/TASS

Moskva tak reagovala na oznámení českého ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.

Ruská diplomacie proti tomu důrazně protestovala a uvedla, že si vyhrazuje právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v „hysterické protiruské kampani“.

Ruské ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo českého velvyslance Pivoňku, rozhovor podle ruských médií trval přibližně půl hodiny. 

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků, uvedl dále ministr. Podle něho proto Prahu bude muset po českém rozhodnutí opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády

Kulhánek odpoledne oznámil, že Česká republika zastropuje a tím pádem sníží počet diplomatů a administrativně technických pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. Rusko má na stažení pracovníků čas do konce května.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme