Policie se v kauze Vrbětice drží jedné vyšetřovací verze. Týká se ruské GRU, potvrdil státní zástupce

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje jen na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU. Ve čtvrtek to potvrdil Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze „mimořádně klíčové“ poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Může to ale podle něj nastat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:04 6. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion odváží z Květné poslední munici pocházející z Vrbětic.

Areál Vrbětice. Ilustrační foto | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: Český rozhlas

„Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění,“ uvedl Sladký. „Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy,“ doplnil.

O Hamáčkovu cestu do Moskvy se zajímají i policisté. Případ řeší protimafiánská centrála

Číst článek

Prověřování se týká trestného činu obecného ohrožení. „Tato právní kvalifikace není nikterak procesně zavazující a může být měněna či doplňována, aniž by to mělo vliv na kvalitu či procesní použitelnost dosavadních výsledků prověřování,“ upozornil Sladký. Za obecné ohrožení, při kterém pachatelé úmyslně způsobí smrt, lze podle českého trestního zákoníku uložit 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Sladký nemůže v této neveřejné části trestního řízení poskytovat k průběhu prověřování bližší informace. „Lze snad jen připustit a potvrdit, že v současné chvíli je brán v potaz minimální počet dvou podezřelých osob,“ napsal s tím, že k případnému rozšíření okruhu podezřelých se nyní není možné zodpovědně vyjádřit.

Pochybnosti o jedné verzi

Někteří představitelé státu i politici zpochybňovali, že existuje jen jediná vyšetřovací verze. Prezident Miloš Zeman v projevu tvrdil, že se pracuje se dvěma, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) následně hovořila o tom, že verzí může být ještě více.

Netolický: S Hamáčkem jsme si potvrdili, že je pravda, co zaznělo, nehovořili jsme ale na téma Vrbětice

Číst článek

„V současné době se na základě řady opatřených důkazů a logických dedukcí plně soustřeďujeme pouze na prověřovací verzi, kterou je podíl ruských agentů GRU na výbuších. Jistě pochopíte, že nyní nemohu sdělovat konkrétní průběh námi zjištěných událostí, které výbuchům měly předcházet, a ani důkazy, o které své závěry opíráme,“ podotkl Sladký.

Nechtěl tak v tuto chvíli komentovat ani otázku, které státy žádalo státní zastupitelství o právní pomoc a v čem měla spočívat.

Verzi o tom, že za výbuchy ve Vrběticích mohli stát ruští agenti totožní s útočníky ze Salisbury, vzalo podle Sladkého státní zastupitelství v potaz v roce 2019. „V naší dozorové činnosti začala sílit a mezi ostatními verzemi dominovat až do aktuální podoby na základě kvalitně prováděné mravenčí operativní práce policejního orgánu a zpravodajské služby,“ popsal.

O této vyšetřovací verzi od začátku mluví také premiér, ministr vnitra nebo šéf žalobců. Výbuchy ve skladech, které měla pronajaté zbrojařská firma Imex Group, se staly v říjnu a prosinci 2014. Zemřeli při nich dva lidé. Letos v dubnu oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení příslušníků GRU.

Areál ve Vrběticích 11. prosince 2014 | Zdroj: Profimedia

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně uvedl, že podle aktuální verze byli v období prvního výbuchu do skladu objednáni dva lidé s falešnou identitou, které kriminalisté později ztotožnili s původci otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

Řekl rovněž, že exploze materiálu určeného k převozu do Bulharska neměla nastat na území Česku.

Odložení případu?

Odložení prověřované věci přichází podle trestního řádu v úvahu mimo jiné tehdy, pokud se nepodaří zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. „Usnesení o odložení věci nezpůsobuje nemožnost začít případ v pozdější době opětovně prověřovat, například na základě nově zjištěných poznatků,“ řekl k případným důsledkům odložení Sladký.

Koudelka na komisi pro kontrolu BIS potvrdil časovou osu kauzy Vrbětice. Na schůzce s Hamáčkem nebyl

Číst článek

Vyjádřil se také k celkové délce prověřování. Připomněl, že aktuální prověřovací verze mohla nabýt na významu až po útoku v Salisbury. „Nezapomínejme, že za každou prověřenou skutečností, která je veřejností vnímána jako samozřejmá událost – například kdo, kam a kdy přicestoval, jak se prokazoval, kde všude pobýval – stojí časově náročná operativně taktická činnost,“ poznamenal.

„Též berme v potaz, že primární úkon každého prověřování, kterým je ohledání místa činu, byl v této trestní věci policejním orgánem dokončen až ve druhé polovině roku 2020, neboť do té doby v celé oblasti muničních skladů operovala pyrotechnická služba odstraňující následky obou výbuchů. Mimochodem i ona odvedla ve Vrběticích obrovský kus práce,“ uzavřel.

Podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat patřila část munice, která ve vrbětickém skladu vybuchla, bulharskému zbrojaři Emilianu Gebrevovi. Za výbuchem údajně stálo nejméně šest agentů GRU.

Kárná žaloba na Zemana

Kauza minulý měsíc způsobila diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem. Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Benešová chtěla podat kárnou žalobu na šéfa žalobců. ‚Neměla správné informace, není důvod,‘ řekl Babiš

Číst článek

Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v médiích oznámila, že v souvislosti s informováním o vrbětické kauze podá na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kárnou žalobu. Podle ní překročil své kompetence.

Zeman to odmítá a zastal se ho i Sladký. „Panu nejvyššímu státnímu zástupci jsou na základě příslušných interních předpisů soustavy státního zastupitelství průběžně poskytovány základní informace o této trestní věci. On těchto informací vždy na základě předchozích konzultací se mnou a s dozorovým státním zástupcem využíval při jednáních s ústavními činiteli České republiky, na která byl zván,“ podotkl s tím, že Zemanovi před tiskovou konferencí z 19. dubna písemně odsouhlasil obsahový rámec informací, které může sdělit veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme