Vrchní soud chce vydat Libanonce Fajáda do USA, verdikt musí potvrdit Pelikán

Vrchní soud v Praze rozhodl o vydání Libanonce Alího Fajáda a dalších dvou cizinců do Spojených států. Tamní úřady je podezírají z napojení na teroristy a obchodování se zbraněmi. Vydání skupiny v září schválil pražský městský soud, trojice ale podala stížnost k Vrchnímu soudu, který ji na konci listopadu zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Poté nám doručil spisový materiál a Městský soud v Praze účastníkům rozeslal do datových schránek rozhodnutí Vrchního soudu v Praze,“ říká mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

„Stížnosti všech tří zadržených mužů se zamítají. Konečné slovo v této věci však bude mít ministr spravedlnosti (Robert Pelikán, pozn. red.), kterému městský soud celý spis a toto rozhodnutí předloží,“ dodává.

Podle mluvčí resortu Terezy Schejbalové teď úřad čeká, až od pražského městského soudu dostane příslušný spis.

„Po obdržení spisu ho příslušné oddělení nastuduje a poté ministrovi bude navrhovat případné vydání, či nevydání. K tomu je potřeba nastudovat důkazy, především posoudit aktuální stav případného řízení o mezinárodní ochraně. Pokud by totiž takové řízení stále probíhalo, podle judikatury Ústavního soudu nesmí ministr spravedlnosti rozhodnout dříve, než řízení skončí,“ upozorňuje.

Pokud řízení o mezinárodní ochraně skončilo, musí ministerstvo o vydání rozhodnout do tří měsíců od doručení spisu na úřad.

Trojici cizinců zadrželi čeští policisté na žádost USA. Alí Fajád je bratr taxikáře, se kterým v červenci v Libanonu zmizelo pět Čechů.

Simona Bartošová, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme