Vrchní soud chyboval. Případ 'justiční mafie' se vrací Ceplovi

Kauzou údajné justiční mafie se má i napodruhé zabývat soudce Vojtěch Cepl mladší. Rozhodl o tom Ústavní soud s tím, že Vrchní soud v Praze v tomto případě chyboval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ústavní soud tak dal za pravdu bývalé Nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, která si stěžovala, že odnětím případu soudci Ceplovi mladšímu bylo porušeno její právo na zákonného soudce.

"Myslím, že je to jasné vítězství. Je to dobře, protože se tady nemůže žonglovat s kauzami ad hoc. Vždycky jsem to tvrdila a jsem ráda, že jsem ústavní stížnost podala," řekla Benešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera mluvili v Radiofóru Českého rozhlasu 1 o kauze justiční mafie

Benešová v prosinci 2007 označila několik vysokých justičních představitelů za 'justiční mafii'. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Justiční činitelé za to Benešovou zažalovali, ale soudce Cepl mladší žalobu zamítl.

Vrchní soud později jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo líčení provedl jiný soudce. A právě toto rozhodnutí teď Ústavní soud zrušil.

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek zdůraznil, že soudci shledali absenci řádného odůvodnění rozhodnutí Vrchního soudu. Procesně je teď případ znovu před soudcem Vojtěchem Ceplem mladším, potvrdil v Radiofóru Českého rozhlasu 1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Petr Nováček ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes o kauze justiční mafie

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera vyslovil souhlas s rozhodnutím Ústavního soudu. Podle vyjádření ve vysílání Radiožurnálu ale soudce Cepl překročil prezentaci případu ve sdělovacích prostředích.

Komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Petr Nováček k případu připomněl, že obhajoba žalující strany se zřejmě proti navrácení kauzy soudci Ceplovi mladšímu odvolá. Ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes připustil, že případ tedy může řešit jiný soudce Městského soudu v Praze.

Martin Dorazín, Zuzana Kopuletá, Veronika Sedláčková, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme