Vrchní soud osvobodil dva z obžalovaných v kauze LTO

S osvobozujícím rozsudkem dnes odešli od Vrchního soudu v Praze dva ze tří obžalovaných v kauze lehkých topných olejů. Byli obviněni z krácení daně při nelegálních obchodech s LTO. Podle obžaloby měli stát v roce 1994 připravit o 134 miliony korun. Soud je obžaloby zprostil pro nedostatek důkazů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obžalovaní před soudem

obžalovaní před soudem | Foto: Marek Janáč

Když vloni v srpnu vyhlásil Krajský soud v Plzni rozsudek v této kauze, uložil řediteli a.s. Agropa Olšany Jiřímu Kyliánovi a jeho ekonomovi Janu Fridrichovi po dvou letech vězení s podmíněným odkladem na 5 let a k tomu pokutu 5 milionů korun. Podle obžaloby nezaplatili spotřební daň z lehkých topných olejů, které levně nakoupili v Německu, ale se ziskem prodávali přes prostředníky v Česku jako naftu. Tím měli státní pokladnu okrást o 134 miliony korun.

Oba muži, tedy Kylián i Fridrich, jsou podle dnešního výroku soudu nevinní. Soudce při svém odůvodnění doslova řekl: "Podezření tu sice je, ale důkazy nejsou takového charakteru, aby mohli být uznáni vinnými."

Naproti tomu v případě třetího obžalovaného - plzeňského podnikatele Jiřího Kačeny - jsou k dispozici tři svědecké výpovědi, které jeho podíl na nelegálních obchodech s LTO potvrzují, uvedl dnes soud. Proto Kačenovi zůstal dvouletý trest odnětí svobody, ale soud ho zmírnil odkladem na tříletou zkušební dobu. Kačena musí navíc zaplatit 200.000 korun ve dvacetitisícových měsíčních splátkách. Pokud tak neučiní, půjde na rok do vězení.

Při zmírnění trestu odvolací senát přihlédl zejména k tomu, že od spáchání trestného činu uplynulo již deset let. Kačena se od té doby žádného dalšího deliktu nedopustil a v minulosti nebyl dosud trestán.

Kauzy lehké topné oleje je objevily začátkem 90. let. Princip podvodu byl jednoduchý. Lehké topné oleje jsou totiž prakticky totéž co nafta. Liší se kromě názvu ještě rozdílným daňovým zatížením. Nelegální obchody tedy spočívaly v tom, že firma dovezla ze zahraničí levnější topný olej a za účasti nastrčených či fiktivních společností ho pak prodala jako motorovou naftu.

Na jednom litru hmoty se tak dalo vydělat až osm korun. Odhaduje se, že na daňových podvodech v souvislosti s topnými oleji vydělali jejich pachatelé přes šedesát miliard korun.

Daňové podvody s sebou nesly násilnou kriminalitu, včetně nájemných vražd a nastražených výbuchů. Týká se to například benzinové pumpy v Roudnici nad Labem, která měla kdysi vyletět do povětří právě kvůli vyřizování účtů mezi obchodníky s lehkými topnými. V roce 1993 byl také najat vrah, aby zabil novináře, který o olejích psal. Vrah však svůj čin nakonec nevykonal. Celkem v souvislosti s kauzami lehkých topných olejů zemřelo nebo zmizelo asi deset lidí.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme