Vrchní soud poslal Pitra do vězení, trest mu ale snížil

Kontroverzní podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod půjdou na pět let do vězení za 12 let staré daňové delikty. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak zmírnil jejich původní tresty. Pitr byl původně odsouzen na 8,5 roku a Provod na 9 let. S nižšími tresty odešli od soudu i další tři odsouzení muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr | Zdroj: ČTK

Původní rozsudky v rozmezí 4 až 9 let byly podle odvolacího soudu nepřiměřené, zejména s ohledem na dvanáctiletý odstup od trestných činů. Nyní se u pětice odsouzených pohybují v intervalu 2 až 6 roků, přitom nejnižší trest pro advokáta Jungra je dokonce podmíněný.

Tomáš Pitr ale není ani tak spokojen: "Je to tak, jak jsem si myslel. Městský soud nám dal tresty schválně hodně vysoké, aby se vrchní soud mohl tvářit, nám vlastně částečně vyhověl a tresty snížil."

Obžaloba pět mužů vinila z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhali po finančních úřadech vrácení daně z přidané hodnoty. Stát tak měli připravit o víc než 50 milionů. Pitr i Provod ale tvrdí, že soud neměl v ruce žádné přímé důkazy, a stát prý ve skutečnosti nepoškodili.

Miroslav Provod považuje rozsudek za skandální: "Žádného trestného činu jsme se nedopustili a předložili jsme dostatek důkazů. A další důkazy, které by jednoznačně dokázaly naši nevinu, tak nebyly akceptovány. Já v tom politické tlaky cítím."

Miroslav Provod i Tomáš Pitr podají dovolání k Nejvyššímu soudu. Oba jsou ale připraveni do vězení nastoupit.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme