Vrchní soud povolil výstavbu dálničního obchvatu Plzně

Vrchní soud v Praze požehnal výstavbě vládní varianty obchvatu Plzně. Neshledal tak za opodstatněnou žalobu na Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybám ve správním řízení, kterou na resort podalo sdružení Děti Země a dvě dotčené obce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco resorty místního rozvoje a dopravy a plzeňská radnice prosazují delší variantu obchvatu, ekologové chtěli, aby se obchvat vyhnul chráněnému kopci Val a šel blíže městu.

Jan Rovenský z hnutí Děti Země výrok soudu respektuje, ale domnívá se, že jednání ještě nejsou u konce. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, jeho hnutí se chce sejít s investorem stavby a ještě jednat. Vyjádřil také překvapení, že se soud odchýlil od rozsudku z roku 1997, i když na to má právo.

Právní zástupce obžaloby Petr Kužvart si také nemyslí, že rozsudkem všechny další aktivity proti stavbě dálnice končí. Nyní se poradí od dalším postupu, ale jeho kroky nemusí znamenat útok proti rozsudku.

Dálnice tedy povede přes katastrální území obcí Štěnovice a Útušice. Starostové dotčených obcí Jan Nový a Anna Kašparová jsou zklamáni, ale ještě se nevzdávají. Kašparová řekla českému rozhlasu, že došlo k mnoha pochybením, protože stát sahá na vlastnická práva občanů. Jan Nový po právnické analýze zváží další kroky.

Většina Plzeňanů slaví dnešní rozhodnutí pražského vrchního soudu o zahájení výstavby obchvatu města. Zcela opačná situace panuje zejména v obci Štěnovice, jejichž obyvatelé spor prohráli. V rozpolceném postavení je pak hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, který se jako Plzeňan raduje, ale jako hlava krajské samosprávy musí přemýšlet o tom, jak štěnovickým usnadnit vzniklou situaci. Podle něj by možná bylo dobré, aby měly Štěnovice z blízkosti dálnice hospodářský profit - aby tam například mohla být nějaká hospodářská zóna nebo odpočívadlo. Hejtman Petr Zimmermann dodal, že vzdálenost dálnice od obce nepovažuje za extrémně tragickou.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marta Levorová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme