Vrchní soud snížil trest jednomu z obchodníků s jedovatým lihem

Z deseti na osm let vězení dnes Vrchní soud v Olomouci snížil jednomu ze dvou mužů z Karvinska trest za prodej jedovatého alkoholu. Druhému obžalovanému, který nelegální alkohol prodával i po propuknutí metanolové aféry v září 2012, nechal soud původní osmiletý trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Oba obchodníci s nezdaněným alkoholem podle obžaloby zavinili smrt tří lidí, další čtyři osoby skončily po vypití jedovatého alkoholu v nemocnici.

Jaromíra Pánka a Šimona Kramarčíka uznal loni v prosinci Krajský soud v Ostravě vinnými z obecného ohrožení.

Pánek odešel s desetiletým trestem, údajně distribuoval jedovatý líh. Z něj prý pak Kramarčík vyráběl alkohol, který prodával v Českém Těšíně. Za to byl u ostravského soudu odsouzen k osmi letům vězení.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahovaly jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. Zemřelo pět desítek lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky. V aféře figuruje několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil loni v květnu, kdy údajní dva hlavní míchači otráveného alkoholu Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se dál zpovídají u soudů v celé republice.

Oba tvrdili, že o nebezpečnosti lihu nevěděli. Kramarčík ale lahve s jedovatým obsahem prodával ještě v době, kdy už v Česku umírali první otrávení. Oba dva se proti verdiktu krajského soudu odvolali.

Vrchní soud dnes rozsudek zrušil a změnil i právní kvalifikaci. Pánek byl nově odsouzen za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a Kramarčík navíc za obecné hrožení a krácení daně. Pánkovi vrchní soud snížil původní trest o dva roky a Kramarčíkovi jeho výši ponechal na osmi letech.

Podle krajského soudu byl Pánek napojen na jednoho z bossů metanolové mafie Rudolfa Fiana, který žil na Karvinsku. Pánek při vyšetřování a pak i při hlavním líčení využil svého práva a nevypovídal. I proto dostal u krajského soudu vyšší trest. Naopak Kramarčík se přiznal a svou výpovědí komplice usvědčil.

Metanolová kauza | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme