Vrchní soud vynesl vyšší trest za vraždu Roma Absolona

Vrchní soud zvýšil trest pro třiadvacetiletého příznivce hnutí skinheads Vlastimila Pechance, obžalovaného z vraždy svitavského Roma Oty Absolona. Za rasově motivovanou vraždu ho poslal do vězení na 17 let. Podle původního rozsudku krajského soudu měl za mřížemi strávit 13 let. Soudní projednávání této kauzy přitom od začátku provázely pochybnosti o tom, zda pachatelem vraždy je skutečně Pechanec.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Pechanec

Vlastimil Pechanec | Foto: Česká televize

Pechanec podle rozsudku předloni v červnu na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha místního Roma Otu Absolona. Třicetiletý muž krátce poté zemřel na následky zranění v nemocnici.

Vrchní soud v Praze tak dnes potvrdil verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, který uznal vinným z této vraždy právě Pechance. Dospěl k závěru, že krajský soud při svém rozhodnutí postupoval správně a všechny důkazy zohlednil v souladu se zákonem. Podle Vrchního soudu není pochyb o tom, že Absolona zavraždil skutečně Vlastimil Pechanec.

Obhájce obžalovaného Stanislav Fišer je přesvědčen o nevině svého klienta. Před soudem dnes poukázal na zásadní rozpory ve výpovědích svědků i na stanovisko znalců, kteří vyloučili, že by mohl v pozici, v níž podle svědků stál, zasadit smrtelné rány. "Předložíme Nejvyššímu soudu prostřednictvím krajského soudu dovolání a uvidíme, jak rozhodne."

Pechancův důvěrník Jakub Polák, který dříve u soudu vystupoval jako zmocněnec družky zavražděného, dokonce slibuje nové svědecké výpovědi. "Vypadá to, že bychom snad mohli najít i další svědky a v komplexu s dosud opomenutými skutečnostmi pak jsme schopni předložit soudu reálnou verzi daleko lépe odůvodněnou, lépe podloženou důkazy než tato, která vedla k vynesení rozsudku."

Jiří Máslo, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme