Vrchní soud začal projednávat odvolání Karla Hoffmanna

Kauzu předlistopadového komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna začal řešit pražský vrchní soud. 79letý Hoffmann se k němu v červnu odvolal poté, co byl odsouzen ke čtyřletému vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele. Toho se měl dopustit v noci na 21. srpna 1968, kdy do země vstoupily armády Varšavské smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Jako šéf Ústřední správy spojů Karel Hoffmann tehdy nařídil zastavit vysílání Československého rozhlasu. Podle pražského městského soudu tak chtěl zabránit odvysílání prohlášení předsednictva ústředního výboru komunistické strany, které vpád vojsk odsoudilo.

"To neodpovídá skutečnosti" - brání se Hoffmann, který tvrdí, že chtěl jenom dodržet pravidelnou přestávku. Jak vzpomíná tehdejší redaktor Vlastimil Hankus, stanovisko ÚV KSČ se ale nakonec k posluchačům dostalo: "Zaměstnanci těch vysílačů to nevypnuli, takže my jsme krátce po druhé hodině v noci zprávu předsednictva ÚV KSČ vysílali."

Karel Hoffmann původně čelil obžalobě z vlastizrady. Pro tu ale chyběly důkazy. Hoffmann tvrdí, že je nevinný. Státní zástupce Vlastimil Kraus ale trvá na tom, aby za vlastizradu byl odsouzen. Podle něho je pro ni dost důkazů.

Konečný verdikt padne v pondělí.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme