Vrchní soud zastavil kvůli amnestii stíhání manažerů v kauze H-System

Pražský Vrchní soud dnes kvůli amnestii zastavil stíhání tří představitelů vytunelované společnosti H-System. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za mírné. Ještě před dalším projednáváním jejich kauzy ale přišla amnestie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

„Ta věc v době vydání amnestie byla u Vrchního soudu z hlediska procesního a rozhodnuto bylo tak, že trestní stíhání bylo vůči Eliášovi, Vítkovi a Tůmovi z důvodu amnestie zastaveno,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí pražského Vrchního soudu Jan Fořt.

Klienti H-Systemu, kteří dohromady přišli o miliardu korun, už ale mají v ruce rozsudky o odškodnění od všech čtyř manažerů. Advokátka části klientů vytunelované společnosti Hana Marvanová proto věří, že na odškodnění ještě dojde.

Přehrát

00:00 / 00:00

S rozčarovanými klienty H-Systému mluvil reportér Ľubomír Smatana a o kauze mluvil i novinář Ondřej Kundra

„Zatím se domnívám a budu na tom trvat, že na těchto rozsudcích nesmí amnestie nic měnit. Ovšem, jak se to bude vykládat ve vztahu ke třem manažerům, kteří nyní byli omilostněni a má se na ně hledět jako kdyby vůbec nebyli odsouzeni, to je otázka,“ přiznala.

„Byla bych velmi ráda, kdyby se třeba státní zástupce proti rozhodnutí o amnestii odvolal a otázka odškodnění klientů H-Systemu se řešila u vyšších stupňů soudu,“ dodala advokátka.

Rozkrytí podvodu

„V případě H-Systemu se na rozdíl od některých jiných podvodů podařilo rozkrýt tento podvod, usvědčit podvodníky,“ připomněla Marvanová. „Všichni čtyři manažeři byli pravomocně odsouzeni, byla jim pravomocně prokázána vina. Bylo jim uloženo pravomocným rozsudkem, aby nahradili poškozeným škodu.“

„A teď, když Nejvyšší soud nařídil, že by měli dostat přísnější tresty, tak přijde amnestie, která už usvědčené podvodníky učiní beztrestnými a nevinnými lidmi, kteří ani nejsou povinní nahradit škody způsobené podvodem,“ konstatovala Marvanová a zdůraznila, že na náhradě škody bude trvat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako absurdní považuje zastavení trestního stíhání advokátka Hana Marvanová, která zastupuje část klientů H-Systému

„V případě, že by došlo k pravomocnému rozhodnutí o zastavení, hodlám podat stížnost, eventuálně ústavní stížnost. Domnívám se, že pokud by byl zrušen celý rozsudek včetně náhrady škody, tak by byly porušena ústavou zaručené práva – třeba i právo vlastnické,“ uvedla Hana Marvanová.

H-System sliboval v 90. letech výstavbu levných bytů a rodinných domů v okolí Prahy. Po reklamní kampani společnost uzavřela smlouvy se stovkami zájemců. Ti zaplatili v průměru milion korun.

Firma ale stihla dokončit jen 34 rodinných domů a na podzim 1997 zkrachovala. Asi tisícovka klientů se tak svých domů nedočkala. Šéf celého projektu Petr Smetka byl loni pravomocně odsouzen k 12 letům vězení.

Mezi rozčarované klienty patří i manželé Marešovi z Prahy. „Nedá se to spravit. Už ze začátku nám říkali známí advokáti, že to je kauza, která se nikdy nevyšetří. Pokud do toho budeme investovat další peníze, tak o ně přijdeme ještě navíc. Splín a beznaděj, ztrácíte iluze o našem právním státu.“

Helena Šulcová, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme