Vrchní státní zastupitelství končí, nahradí je speciální tým žalobců

Soudní systém čeká radikální změna. Podle České televize plánuje ministerstvo spravedlnosti zrušit Vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci a nahradit je speciálním týmem žalobců. Jde o součást novely zákona o státním zastupitelství, na které se dohodla koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Zrušené instituce nahradí specializovaný tým 20 až 40 žalobců, kteří se budou starat o největší korupční a kriminální kauzy.

„Zaručí státním zástupcům, kteří bojují proti korupci, větší nezávislost, jasně vymezené pravomoci a také jasnou ochranu proti případným zásahům,“ řekl televizi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Nezávislost žalobců mají zaručit také vysoké platy. Podléhat budou přímo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

„Na toto státní zastupitelství budou dočasně přidělováni státní zástupci na určitou delší dobu, řekněme sedmi až deseti let,“ vysvětlil Zeman.

Nový útvar zřejmě nebude v Praze

Vicepremiérka Karolíny Peake z Věcí veřejných v České televizi doplnila, že by měl tým žalobců sídlit v nějakém menším městě.

„Místo, kde pokud přijede v mercedesu podnikatel nebo vládní limuzína za státním zástupcem, tak si toho všichni všimnou,“ uvedla Peake.

Návrh se zamlouvá i sociálním demokratům, i když kritizují fakt, že takovou významnou změnu s nimi koalice nekonzultovala.

„Koneckonců byl to nápad sociální demokracie, který převzaly Věci veřejné a nakonec i pan ministr Pospíšil, důležité ale je, jak bude fungovat. Především bych byl nerad, aby takovýto protikorupční útvar sídlil v Praze,“ řekl Radiožurnálu poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Do poloviny příštího roku chce ministerstvo spravedlnosti dostat novinku do paragrafů. Zákon by pak mohl platit od roku 2013.

Tereza Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme