Šéfem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se má stát Dragoun. Ředitele GIBS doporučila komise
Vrchním státním zástupcem v Olomouci má být dosavadní ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun. Výběrová komise jej v pátek doporučila ze tří uchazečů a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jej navrhne v nejbližších dnech ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). Řekl to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Nejvyšší státní zastupitelství nového šéfa státních zástupců na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci vybíralo kvůli tomu, že k 31. červenci rezignoval dosavadní šéf Radim Daňhel. O pozici měli vedle Dragouna zájem ještě dosavadní Daňhelův náměstek pověřený řízením Radek Bartoš a také evropský pověřený žalobce Adam Bašný.
Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel končí. Rezignoval z osobních a profesních důvodů
Číst článek
„Na základě vyhodnocení pohovorů komise doporučila nejvyššímu státnímu zástupci jako nejvhodnějšího kandidáta Radima Dragouna, a to zejména z důvodů předchozí využitelné praxe ve vedoucích pozicích, kvalitně zpracované koncepci rozvoje Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, přesvědčivého vystupování a vyjadřovacích schopností. Na tom se komise shodla jednoznačně a jednomyslně,“ uvedl Malý.
Ministerstvo spravedlnosti vzalo informaci o výsledku výběrového řízení na vědomí. „Jakmile ministr spravedlnosti obdrží písemný návrh rozhodnutí na jmenování vrchního státního zástupce v Olomouci, s kandidátem se setká a následně sdělí další postup,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Kandidáta navrhuje podle zákona o státním zastupitelství nejvyšší státní zástupce a jmenuje ministr spravedlnosti.
Ostatní kandidáti
Komise, která v pátek vedla s kandidáty pohovory, se skládala z náměstka nejvyššího státního zástupce Přemysla Poláka, ředitele odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství Romana Hájka, ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství Zdeňka Kasala, krajské státní zástupkyně v Plzni Anny Maříkové a jako zástupkyně ministerstva spravedlnosti byla přítomna vrchní ředitelka sekce dohledu a justice Klára Cetlová.
Stříž vybere nového vrchního žalobce. Kandidát Bašný je jeden z nejkvalitnějších kolegů, zní z Lucemburku
Číst článek
Dosavadní olomoucký vrchní státní zástupce Daňhel rezignaci oznámil v červnu a nyní působí jako státní zástupce v Kroměříži. Zastupitelství v Olomouci vedl od poloviny července loňského roku. Daňhel ve svém vyjádření k rezignaci uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu. Týkají se podle něj výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese.
Výběr nového vrchního státního zástupce žalobci podle bedlivě sledují. „Není důležité, kdo se přihlásil, ale důležité bude teprve to, koho Blažek jmenuje, respektive koho bude chtít jmenovat,“ řekl v pondělí státní zástupce Ivo Ištvan, který olomoucké vrchní státní zastupitelství vedl v letech 1997 až 2007 a potom znovu od roku 2011 do roku 2022.
Radim Dragoun
Radim Dragoun je od 1. září 2018 ředitelem GIBS, která prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů.
Ve funkci vystřídal Michala Murína, který GIBS vedl od prosince 2015 a v květnu 2018 rezignoval po sporech s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve funkci končí po pěti letech, výběrem nového ředitele se bude sněmovní bezpečnostní výbor zabývat ve čtvrtek 31. srpna.
Účelové stíhání policistů potvrdila analýza. ‚Takto už postupovat nebudeme,‘ říká šéf inspekce Dragoun
Číst článek
GIBS pod Dragounovým vedením řešila například rozsáhlé úniky informací policejními důstojníky, prověřovala policisty v případu střelby na pražském úřadu práce nebo případ dozorců z Valdic, stíhaných kvůli fyzickému napadení vězňů. Letos v březnu také znovu navrhla obžalovat dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině na Teplicku v roce 2020.
Do čela inspekce přišel Dragoun jako zkušený žalobce, od roku 2008 byl šéfem Okresního státního zastupitelství v Lounech. Někdejší policista se v roli státního zástupce zabýval několika známými kauzami, například případem korupce dvou litoměřických soudců Josefa Knotka a Ladislava Jelínka.
Dragoun začínal v roce 1993 jako policista v oddělení hlídkové služby Most. V letech 1994 až 1997 vystudoval pražskou Policejní akademii, kde získal bakalářský titul. Později dokončil magisterské studium Právnické fakulty Západočeské univerzity, kde dosáhl také titulu JUDr., a v roce 2011 dokončil doktorské studium. Vedoucí jeho disertační práce byla pozdější ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Během aféry kolem „rychlostudentů“ plzeňských práv se objevilo i Dragounovo jméno, školu totiž dokončil během tří let. Tehdy již státní zástupce Dragoun ale odmítl jakékoli pochybnosti, v Plzni mu podle jeho slov uznali řadu zkoušek z Policejní akademie, a on si tak mohl spojit druhý se třetím a také čtvrtý s pátým ročníkem.
V říjnu 2019 jej tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem. V letech 2009 až 2018 byl příslušníkem aktivních záloh Armády České republiky(byl zařazen u Vojenské policie) a v letech 2017 až 2018 byl členem výkonného výboru Unie státních zástupců.
ped pvl gcm