Stříž navrhl jako vrchního státního zástupce v Olomouci Daňhela. Schválit jej musí ministr Blažek

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ve středu navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela, dosavadního okresního státního zástupce v Kroměříži. Nejvyšší státní zastupitelství to uvedlo na svém webu. O případném jmenování na základě návrhu nejvyššího státního zástupce ze zákona rozhoduje právě ministr.

Brno (Aktualizováno: 16:32 29. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Stříž, nejvyšší státní zástupce

Igor Stříž, nejvyšší státní zástupce | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Daňhel by tak nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Ve funkci v Olomouci jej od jara zastupoval náměstek Pavel Komár.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela (na snímku) | Zdroj: Nejvyšší státní zastupitelství

Daňhel se dlouhodobě specializuje především na majetkovou a hospodářskou kriminalitu a zajišťování výnosů z trestné činnosti.

Od roku 2003 postupně pracoval na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov, Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 5 a od roku 2007 pak na Vrchním státním zastupitelství v Praze, kde v letech 2012–2013 zastával funkci ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Od roku 2013 působí v Kroměříži, od roku 2020 jako tamní okresní státní zástupce, uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství na webu.

Ištvan vedl olomoucké Vrchní státní zastupitelství od roku 2011 do konce března 2022. O přeložení do Brna požádal sám.

Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme