Soud poslal do vazby tři obviněné, kteří měli podpořit boje za ukrajinské separatisty

Obvodní soud pro Prahu 5 poslal v pátek do vazby tři lidi, kteří se na straně separatistů podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. V případu je obviněno celkem pět lidí a jedna právnická osoba.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:52 23. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný Ivan Kratochvíl přichází k soudu na jednání o vazbě

Obviněný Ivan Kratochvíl přichází k soudu na jednání o vazbě | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Soud poslal v pátek do vazby Ivana Kratochvíla, šéfa extremistického spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, třiapadesátiletého Miloše Ouřeckého a pravoslavného kněze Přemysla Ivana Hadravu. Čemu se tito lidé věnovali, popsal server iROZHLAS.cz ve čtvrtek.

Detektivové obvinili pět lidí a jednu právnickou osobu. Podezírají je ze zapojení do bojů na východě Ukrajiny

Číst článek

Státní zástupce Bílý pro ně navrhoval vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Státní zástupce zároveň serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že zadržení, o kterých informovala média, jsou zároveň i obvinění. „Obecně lze uvést, že v průběhu trestního řízení byly zajištěny listinné, elektronické a věcné důkazy,“ dodal.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu.

Paramilitární spolek

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů.

Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté kvůli tomu zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Další podrobnosti o zmiňovaném spolku popsal v pátečním podcastu Vinohradská 12 reportér slovenského Denníku N a autor knihy Donbas Tomáš Forró. Novinář také přiblížil, proč jsou podle něj Českoslovenští vojáci v záloze za mír bezpečnostním rizikem.

vis, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme