Vrchní žalobkyně Bradáčová zveřejnila na webu svůj plat i platy podřízených

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová zveřejnila na webu zastupitelství, kolik berou úředníci a žalobci z jejího úřadu. Rozhodla se k tomu v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

Ze zveřejněné tabulky vyplývá, že sama šéfka Vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová pobírá měsíčně 108 200 korun. Plat nad 100 tisíc pak mají ještě další čtyři žalobci. Její náměstek ale vydělá mnohem méně, necelých 82 tisíc korun.

Z přehledu pak je možné zjistit i to, kolik bere kancelářský personál. Například sekretářky na vrchním zastupitelství si měsíčně přijdou na 14 až 33 tisíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zveřejnění platů na Vrchním státním zastupitelství v Praze informoval reportér Martin Drtina

Bradáčová zveřejnila hrubé mzdy celého svého úřadu. Předcházela tomu žádost o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Platy svých úředníků ale celá řada institucí zveřejňuje velmi nerada. Například Pražský hrad až po prohraném soudním sporu odtajnil, že například vicekancléř Petr Hájek pobírá měsíčně ještě o 3 tisíce korun víc než šéfka vrchních žalobců Bradáčová.

Zveřejnění mzdových tabulek se nelíbilo ani prezidentovu tajemníkovi Ladislavu Jaklovi, který chce publikování sum z výplatních pásek soudně napadnout.

Velkou neochotu tyto údaje uvolnit v minulosti projevila celá řada institucí. Hradbou mlčení se obrnil Úřad vlády a téměř všechna ministerstva, také Vězeňská služba nebo i České dráhy.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme