Vrcholí přípravy na státní pohřeb Václava Havla

Údery kostelních zvonů, sirény i salvy z děl budou provázet zítřejší státní pohřeb exprezidenta Václava Havla. Ten začne v poledne ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena zapálenou svící uctila památku prezidenta Havla

Žena zapálenou svící uctila památku prezidenta Havla | Zdroj: ČTK

Česko se připravuje na státní pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Začne zítra úderem poledne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Do Prahy kvůli tomu přijedou desítky zahraničních hostů.

Veřejnost tak má dnes poslední možnost uctít památku Václava Havla ve Vladislavském sále. Příležitost využívá mnohem víc lidí než včera. Správa Hradu proto uvažuje o tom, že zájemci budou moci k Havlově rakvi až do pozdních večerních hodin.

Zástup lidí, kteří se chystali vzdát poslední hold svému prezidentovi, začínal odpoledne až u tramvajové zastávky Brusnice. Účast mohli vyjádřit i zápisem do kondolenčních knih v Rothmayerově sálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru mezi lidmi čekajícími na uctění památky Václava Havla zachytila reportérka Květa Moravcová

Na prvním nádvoří i na jiných místech lidé zapalují svíčky, kladou květiny a nechávají vzkazy.

Pietním shromážděním uctila památku exprezidenta Václava Havla také Univerzita Karlova. Ve velké aule Karolina zavzpomínal na někdejšího disidenta a dramatika třeba mluvčí Charty 77 a emeritní rektor Univerzity Karlovy Radim Palouš nebo Havlův přítel, bývalý kancléř a rektor AMU Ivo Mathé.

Dějištěm státního pohřbu bude katedrála

Zádušní mši zahájí pražský arcibiskup Dominik Duka. V jejím úvodu si smuteční hosté vyslechnou dopis papeže Benedikta XVI. Úryvek ze starozákonní knihy Job přečte herec Josef Abrhám. Po bohoslužbě promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Na závěr obřadu zazní chorál Svatý Václave a slovo si vezme pomocný biskup pražský a Havlův přítel Václav Malý.

Státní pohřeb, na který se chystají i světoví státníci, začne zítra v pravé poledne ve svatovítské katedrále. Pro nepozvané hosty bude areál Hradu uzavřený. Pohřeb by měl trvat přes dvě hodiny. Na úvod zazní část Dvořákova Requiem v podání České filharmonie. Následovat bude minuta ticha, kterou bude držet celá země.

V pravé poledne se také po celé zemi na tři minuty rozezní kostelní zvony a sirény. Na Havlovu počest zazní z Petřína jednadvacet dělostřeleckých salv.

Mezi smutečními hosty by měli být i britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. S příjezdem počítají šéf Evropské komise José Manuel Barroso a předseda europarlamentu Jerzy Buzek. Na bezpečnost dohlédne na 900 policistů, hosty přepraví 70 speciálních vozů.

Lidé budou moci smuteční obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách na II. nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí. Havlova rodina a přátelé se pak s bývalým prezidentem rozloučí na soukromém smutečním aktu ve strašnickém krematoriu.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme