Vrcholná schůzka NATO začíná, Prahu ochromí protesty

Pražské Kongresové centrum ožívá jednáním špiček Severoatlantické aliance. Summit, od něhož se čeká historické rozšíření a transformace NATO, provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Právě na první den summitu chystají odpůrci aliance nejdůraznější protesty, které mají ochromit centrum hlavního města. Zakázaná zóna v okolí Kongresového centra je od rána totálně uzavřena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO v KCP | Foto: Jan Rosenauer

Pražské kongresové centrum se stalo nedobytnou pevností. Bezpečnostní opatření jsou bezprecedentní a od dnešního rána na maximu. Široké okolí Kongresového centra je od 5:00 hermeticky uzavřeno, zcela uzavřen je Nuselský most, neprůjezdná je také severojižní magistrála od ulice Lounských po Legerovu a Sokolskou. Zóna je chráněna ploty a betonovými bloky. Vstup do zóny je možný pouze po prokázání trvalého bydliště či po předložení povolení radnice.

Policie důkladně prohlíží auta mířící do metropole. Přísná kontrola čeká hlavně řidiče dodávek. "Hlavně se kontrolují větší auta, kvůli tomu jestli nepřevážejí něco pro anarchisty. Nebude to každé vozidlo, spíš jenom namátkově," vysvětluje jeden z tisíců nasazených policistů. Je proto pravděpodobné, že se stejně jako ve středu zpomalí provoz a budou se tvořit kolony.

Cestující v metru musí počítat s tím, že soupravy stanicí Vyšehrad na trase C od 8. do 18. hodin jen projíždějí. Tramvaje zase nebudou stavět u zastávky Pražský hrad.

Proti NATO chtějí protestovat levicoví i pravicoví extremisté. České anarchisty by měli posílit například Španělé a Italové. Zda přijedou nechvalně proslulí radikálové z organizace Ya Basta se zatím neví. Pravicové extremisty podpoří fašistické skupiny z Ruska a Srbska.

Zástupci českých extremistů prozatím shodně tvrdí, že jednotlivé akce nebudou koordinovat. Sdružení AntiNATO je nicméně přesvědčeno, že se největší protest odehraje v odpoledních hodinách. Nejvíce demonstrantů očekávají na shromáždění, které je svoláno ve 14:00 na náměstí Míru v Praze 2. Československá anarchistická federace chce uspořádat také protestní shromáždění na Václavském náměstí v centru metropole, na náměstí Hrdinů v Praze 4 a na Letenské pláni v sedmé městské části. Plánuje rovněž protestní pochody.

První protestní shromáždění odpůrců Severoatlantické aliance, které v Praze uspořádali komunisté a anarchisté, neprovázely žádné násilnosti. Malá účast provázela například očekávanou demonstraci anarchistů u Obecního domu, kde večeřeli ministři zahraničí a obrany a další hosté summitu. Protest skončil před devátou hodinou a podobal se spíše pouliční slavnosti s reprodukovanou hudbou a bubnováním.

Od summitu, který se poprvé schází v zemi bývalého východního bloku, se očekává pozvání pro sedm postkomunistických států, aby se k alianci připojily. Budou to zřejmě Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Zúčastní se ho nejvyšší představitelé 19 členských zemí, kteří budou jednat i s prezidenty a šéfy vlád dalších 27 států sdružených v Euroatlantické radě partnerství.

Na prvním setkání na tak vysoké úrovni od loňských zářijových teroristických útoků v USA bude chybět běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož země je členem EAPC. Praha nedala Lukašenkovi vízum na protest proti jeho diktátorskému režimu.

Milan Kopp, Dušan Valenta, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme