Vrcholní politici jednali o termínu předčasných voleb

Předsedové šesti parlamentních politických stran, Poslanecké sněmovny a Senátu večer znovu hledali shodu na dalším postupu pro případ, že Ústavní soud vyhoví stížnosti poslance Miloše Melčáka, který napadl konání sněmovních voleb na začátku října.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby. Konání předčasných voleb ještě na podzim lze dvěma způsoby.

Volby. Konání předčasných voleb ještě na podzim lze dvěma způsoby. | Foto: Tomáš Adamec

Strany se víceméně klonily k trvalé změně zákona a posunutí voleb na konec října, případně na začátek listopadu.

Shodu na cestě k předčasným volbám hledala celý den skupina stranických právních expertů, jednání se zadrhávala. Nakonec se právní experti dohodli, že předloží politikům dva návrhy na ústavní změnu, která umožní předčasné rozpuštění Poslanecké sněmovny a následné volby.

První návrh se týká zkrácení lhůt. Mají se z 60 dnů zkrátit na 45 nebo 50. To by vedlo k volbám buď 30. října nebo 6. listopadu. Podle druhého prezident může nebo musí rozpustit Poslaneckou sněmovnu, pokud mu to navrhnou tři pětiny poslanců.

KSČM přitom přišla s tím, že zřejmě nepodpoří návrh na ústavní změnu, která by umožnila sněmovně rozhodnout o svém okamžitém rozpuštění třípětinovou většinou. Zatím není jasné, jestli tím podporuje návrh ČSSD, podle kterého by poslanci hlasovali o rozpuštění sněmovny k přesně stanovenému datu, do kterého by pracovali a brali platy a náhrady.

"Jestli nemá nastat malér, tak se politici dohodnout musí. V úterý začne jednat Poslanecká sněmovna a jízdní řád příslušných kroků, který by měl zajistit, aby se volby - v případě zamítnutí Melčákovy stížnosti Ústavním soudem - v dohledné době konaly, je velmi napjatý," domnívá se politický komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy se nejpravděpodobněji vydáme k volebním urnám, dokáží se dnes politici shodnout na termínu voleb, je podzimní termín ten nejšťastnější? Nejen na tyto otázky odpovídal v Poledních ozvěnách komentátor Radiožurnálu - Petr Nováček.

Na společném jednání v neděli v Senátu se většina předsedů politických stran přiklonila k tomu, že o konci volebního období by rozhodli poslanci třípětinovou většinou a prezident by pak vypsal nové volby. Teď ale jednotlivé politické síly poněkud mění své přístupy a navrhují i jiné varianty.

Volby v původním termínu - tedy na začátku října - by se zamlouvaly sociálním demokratům a komunistům. Občanští demokraté a další pravicové strany dávají přednost termínu listopadovému. Předseda Senátu Přemysl Sobotka ODS) se domnívá, že dřívější datum není reálné kvůli lhůtám, které stanovuje volební zákon.

"Všichni bychom uvítali, aby byly volby v původním termínu. Ale v momentě, kdyby došlo k obecné změně Ústavy, tak se vypisují nové volby. A tam musíme dodržet všechny zákonné lhůty volebního zákona," řekl Rádiu Česko předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhody a rizika zvažovaných návrhů na co nejrychlejší cestu k předčasným volbám. Téma rozhovoru s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou na Rádiu Česko.

Předlohu, která by cestou změny Ústavy umožnila rozpustit Poslaneckou sněmovnu, by měli mít zákonodárci na stole už tento týden. Strana zelených ale varuje, že by měli počkat až na to, jak se ke stížnosti na rozpuštění sněmovny postaví Ústavní soud.

"Je potřeba vyčkat finálního rozhodnutí Ústavního soudu, a přijít s řešením, které bude eliminovat veškerá rizika, aby ten postup nebyl v budoucnu jakýmkoli způsobem zpochybněn," řekl předseda Zelených Ondřej Liška.

"Tři roky leží náš návrh ve sněmovně. Nyní je šance, abychom to v tomto týdnu zvládli. Samozřejmě bude se čekat na čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu - on drží v této chvíli v ruce tu základní strategii. My nebudeme napadat Ústavní soud, budeme ho ctít. Ale musíme být také připraveni na variantu, že Ústavní soud bude souhlasit s ústavní stížností," řekl jestě k tématu předseda Senátu Sobotka.

Advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, právní zástupce poslance Miloše Melčáka, už dřív uvedl, že jsou připraveni napadnout i další pokusy politické reprezentace a ústavních orgánů o vyvolání předčasných voleb.

Katarína Brezovská, Robert Břešťan, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme