Nedůvěra v politiku uprostřed vesnice s ulicemi beze jmen. Proč ve Vřesové nechtějí volit prezidenta?

Nejmenší účast v prvním kole minulých prezidentských voleb byla mezi obcemi do jednoho tisíce obyvatel ve vesnici Vřesová na Sokolovsku. Všech 400 obyvatel tam žije ve čtyřech panelácích a hlas odevzdalo necelých 22,8 procenta voličů. Přitom v letošních podzimních komunálních volbách hlasovalo ve Vřesové třikrát víc lidí (68,63 procenta). Kde je zakopaný pes?

Reportáž Vřesová (Aktualizováno: 8:44 29. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vřesová je obklopená ze všech stran hnědouhelnými doly, největší část obce tvoří paroplynová elektrárna s několika obrovskými komíny. Přes cestu stojí dvoupatrový obecní úřad ve tvaru kvádru a nad ním na terase čtyři pětipatrové bytovky z 60. let minulého století.

Senátní volby mají dlouhodobě nízkou účast. Nastal čas na reformu horní komory?

Číst článek

Je zima a před jedním z vchodů venčí psa s náhubkem v kabátu zachumlaná Sylvie. „Nejsem místní, přistěhovala jsem se kvůli levným nájmům a v elektrárně pracoval můj bývalý, ale já jdu pryč odsud,“ říká Radiožurnálu.

Sylvie platí za byt 3+1 včetně energií 6500 korun. Nájem je snížený právě kvůli přítomnosti elektrárny. „Mám z továrny alergii. Když umyju auto, za dvě hodiny z něj stírám prach,“ dodává. 

Třicátnice je rezolutní nevolič, nečte noviny, nedívá se prý ani na televizi, protože všechny zprávy ji děsí, zvlášť ty o násilí na dětech.

„Proto nemám přehled. Chodím do práce, se psem a od politiky se snažím držet dál. Vím, že volby mají vliv, že lidi nadávají na to, co se tam děje, a přitom si to takhle sami způsobujeme,“ prohlašuje sebekriticky mladá žena s výrazným mejkapem a na závěr se rozpustile rozesměje. „Je to blbé, ale je to tak. Prostě to nezvládám.“

‚Asi byli v práci‘

Sylvie pozdraví sousedku, která mašíruje s taškou na nákup. Agnesa jede za chvíli autobus do Chodova a na prezidentské volby se vyloženě těší. Dobře si pamatuje, komu dala hlas minule.

„Volila jsem našeho prezidenta, pana Zemana,“ usmívá se penzistka a přemýšlí, proč většina sousedů k volbám ani nešla. „Asi byli v práci. Dělají i o víkendu, na směny,“ uzavírá Agnesa s nezaměnitelným sudetským přízvukem a spěchá na zastávku.

Přínos volebních účtů uchazečů o Pražský hrad? ‚Záleží na kandidátech, jak chtějí být transparentní‘

Číst článek

Vřesová má jednu z nejvyšších nezaměstnaností v Karlovarském kraji. Když před dvěma lety začala propouštět hnědouhelná elektrárna, zůstal tu bez práce každý pátý. Kvůli energetické krizi se elektrárna znovu rozjíždí a přijímá lidi. Bez práce je podle aktuálních statistik každý desátý.

Zeptat se na detaily na radnici není jednouché. Starosta se nechce setkat. Čas si našel jen místostarosta František Gašpar, který do propuštění pracoval v elektrárně jako zedník. Posune si kšiltovku, přemýšlí, za jakou vlastně kandidoval stranu.

Odpověď na otázku, proč tu málokdo volí, hledá těžko. „Nevím, ale v komunálních volbách hlasovalo hodně lidí,“ podotýká.

Za úřadem se opírají o dveře košťata, lopata a kbelík. Tři dvacátníci dokuřují cigaretu a otázka na prezidentské volby je překvapuje. „Nevrtám se do toho, stejně s tím nic nenadělám. Oni si tam jedou ty svoje pecky, naše hlasy nemají žádnou cenu,“ říká jeden a další přitakávají.

‚Ve změnu nikdo nevěří‘

Nad jedinou ulicí před paneláky stojí nové sportovní hřiště, o kus výš mezi břízami se rozkládá malá zahrádkářská kolonie. Tady dostali kdysi někteří zaměstnanci elektrárny k bytu i pozemek.

Na dvorku před pěkným srubem parta mládenců rozebírá železné pruty a třídí je do sběru. Na starost to má muž, který nechce mluvit, ale je tady po elektrárně prý třetím největším zaměstnavatelem. Jeden z chlapíků je výřečnější. Je to asi tím, že není místní.

Právník ke kandidátním listinám: Vše mluví proti tomu, aby se staré podpisy zákonodárců uznávaly

Číst článek

„Jen tu dělám, jsem z Chodova. Vidíte sám, jaká je to obec, kdo tady ve Vřesové žije. Spíš průměrní nebo slabší sociálně, že jo. Ale je tu i pár slušných lidí i lidí, co se jakože mají a žijí na úrovni,“ popisuje Lukáš.

Na dvorku se zničehonic objevuje další muž, bývalý místostarosta Milan Kurčík. Ten má jasno. „Tady celý život obce souvisí do slova a do písmene s elektrárnou, která teď mění strategii kvůli zájmu o elektřinu a nabírá lidi,“ říká.

V obci tak očekává lepší časy. Kestli se to ale odrazí ve volbách, si jistý není. „Historicky patří účast naší obce ve volbách, kromě komunálních, k nejnižším v republice. Lidé politikům nedůvěřují a ve změnu nikdo nevěří,“ uzavírá.    

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme