Vřídelní kolonáda bude stát v Karlových Varech dalších 20 let. Rozhodlo o tom zastupitelstvo

Karlovarští zastupitelé souhlasí s generální opravou Vřídelní kolonády. Stavbu podle jejich rozhodnutí čeká dalších dvacet let provozu. Podle primátora Petra Kulhánka z Karlovarské občanské Alternativy budou diskuse o rozvoji lokality v okolí Vřídla i nadále pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vřídelní kolonáda | Foto: Zdeněk Trnka

Kulhánek navíc potvrdil, že zastupitelstvo vzalo plně na vědomí dokument, který popisuje současný stav Vřídelní kolonády a možné varianty stavebního postupu. Dokument vypracovala pracovní skupina.

„Pořád se ale jedná jen o schválení prvních kroků. Zastupitelstvo o Vřídelní kolonádě rozhodně nejedná naposledy,“ popisuje rozhodnutí karlovarský primátor.

„Nejvíce poškozená je Vřídelní hala, která je v havarijním stavu. Je tam dřevěná podpěra, která je umístěna tak, aby se strop a podlaha té haly nepropadly. Kritická je také nadzemní část, a to byl i důvod pro umístění toho Vřídla mimo,“ říká Martin Frous, vedoucí magistrátem jmenované komise odborníků, kteří vypracovali analýzu stavu Vřídelní kolonády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vřídelní kolonáda by měla po rekonstrukci stát dalších 20 let. Za tu dobu chce město vypsat architektonickou soutěž na opravu jejího potrubí.

Zastupitelstvo se také zabývalo tím, jestli je výhodnější nahradit kolonádu novým objektem nebo zvolit její rekonstrukci. „Ten největší vykřičník je od hydrogeologů. Ti říkají, že zatížení nebo odlehčení vřídelní desky může mít nezvratné důsledky na karlovarskou termu. Třeba i jednoduchá demolice kolonády by tak byla velmi rizikovou akcí a nejde to udělat rychle,“ popisuje problémy Kulhánek.

Zdemolovat nebo opravit?

Podle stavebního technika Milana Ruseva ale město nemá ke správnému rozhodnutí dostatek odborných údajů. Kauzu kolonády pečlivě sleduje a vyhodnocuje názory lidí, kterým se líbí i těch, co stavbu z období socialismu kritizují.

„Nejsem příznivcem její rekonstrukce ani demolice. Jsem praktikující technik a vím, že musím znát stavbu budovy perfektně, abych mohl po ekonomické nebo jiné stránce rozhodnout o nejlepším postupu,“ vysvětluje Rusev.

Karlovarská Tržní kolonáda dostane nový nátěr, s opravami pomůže ministerstvo kultury

Číst článek

Magistrátní komise městu doporučila kolonádu nejprve opravit a pak za provozu řešit bezpečnější jímání léčivých pramenů. „Naším cílem je i v průběhu rekonstrukce zajistit veškeré zásobování balného provozu, aby bylo naplněno to, kvůli čemu sem lázeňští hosté jezdí,“ popisuje náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Vřídelní kolonáda je v havarijním stavu už téměř jeden rok. Úvodní etapa rekonstrukce přijde radnici na téměř šedesát milionů korun. Kolonáda by ale po rekonstrukci měla fungovat až dvacet let. Během této doby chce město vyhlásit architektonickou soutěž na nové řešení vřídla a nejbližšího okolí.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme