Aktivisté slezli z rypadla po třech dnech. Na rozhodnutí o Chvaleticích budou čekat jinde

Skupinka aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. Řekla to jedna z aktivistek. Na stroj vylezlo osm osob v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Po 60 hodinách sestoupili dolů po žebříku. Policie je na místě zajistila.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na rypadle v lomu Vršany požadují po ministerstvu životního prostředí, aby neudělilo výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. | Foto: AgainstCoal | Zdroj: Twitter.com

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

O výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu. Na to se odvolali také aktivisté; v krátkém videu na twitteru uvádějí, že tak dlouho na rypadle čekat nebudou.

„Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech,“ uvádějí maskovaní aktivisté na videu.

„Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti,“ řekla mluvčí policie Jana Slámová.

‚Anarchie na rypadle‘

Těžařská firma Sev.en Energy nyní zkontroluje stav velkostroje, vyčíslí případné škody a zváží další právní kroky. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoliv stalo,“ řekla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Čím jsme ale znepokojeni, to je závěrečný vzkaz aktivistů na twitteru: Spalme kapitalismus, ne uhlí!“ uvedla.

‚Odejdeme, až skončí doba uhelná.‘ Skupina lidí druhý den protestuje blokádou rypadla ve Vršanech

Číst článek

V prohlášení k začátku protestu aktivisté uvedli, že za klimatickou spravedlnost budou bojovat až do konce. Na rypadle vydrželi dvě mrazivé noci.

Jedna z dívek ve čtvrtek ráno řekla, že jinovatka pokryla spacáky a voda zamrzla. „Jsem ráda, že jsem se dobře vybavili,“ uvedla. Policejní vyjednavač byl ve čtvrtek na místě dvakrát. Policie byla připravena zajistit i zdravotnickou pomoc.

Kolesové rypadlo K800, které aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak aktivisté zásadně neohrozili. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme