Policie zajistila 105 aktivistů, kteří pronikli do lomu Vršany. Zůstala jen čtveřice ze Vzpoury koťátek

Policie zajistila odpoledne všech 105 aktivistů, kteří dopoledne vnikli do důlního prostoru uhelného lomu Vršany u Mostu. Uvedla to policejní mluvčí Jana Slámová. V lomu zůstávají jen čtyři aktivistky, které ráno obsadily rypadlo.

Aktualizováno Vršany u Mostu (Aktualizováno: 14:11 5. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než stovka ekologických aktivistů pronikla do uhelného lomu Vršany u Mostu

Aktivisté vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám (ilustrační foto) | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Aktivisté chtěli vniknutím do lomu podle svého vyjádření nenásilně protestovat proti těžbě uhlí. Policisté je zadrželi, protože nereagovali na jejich výzvy, aby prostor opustili. „Byli zajištěni pro pravděpodobné neuposlechnutí výzvy úřední osoby, čímž se dopustili přestupku,“ uvedla Slámová.

Podle ní ověřují totožnost všech zadržených. „Pokud poskytnou součinnost a prokážou totožnost, nebudou omezeni na svobodě. Předvedeme jen osoby, které odmítnou prokázat totožnost. Na nejbližší služebně provedeme nezbytné úkony k ověření totožnosti,“ dodala.

K dolu pronikla v sobotu dopoledne i více než stovka ekologických aktivistů. Vyšli po ránu z kempu u obce Okořín, který od čtvrtka organizuje hnutí Limity jsme my. Pochod kolem lomu Vršany byl nahlášený, asi stovka jeho účastníků se pak rozhodla k „aktu nenásilné občanské neposlušnosti“.

„Vybrali jsme si ho z toho důvodu, že tento důl plánuje ukončit těžbu teprve v roce 2052, což je pro nás extrémně pozdě,“ vysvětlil v sobotu novinářům mluvčí klimakepmu Pavel Solanský, proč si aktivisté vybrali právě lom Vršany.

Aktivisté požadují co nejrychlejší „konec fosilního byznysu a bezodkladné uzavření nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, jako jsou například Počerady a Chvaletice,“ uvedli v tiskové zprávě krátce po vpádu do lomu. Dále požadují spravedlivou transformaci uhelných regionů a přechod na demokraticky vlastněné obnovitelné zdroje energie.

Protestní akce se podle mluvčí těžební společnosti stávají pro mladé aktivisty formou adrenalinové zábavy. „Několik desítek aktivistů neoprávněné a přes všechna upozornění vstoupilo dnes (v sobotu - pozn. red.) dopoledne do dobývacího prostoru lomu Vršany. Aktuálně míří k zakládacímu bagru, který pracuje na rekultivaci lomu,“ uvedla Maříková v tiskové zprávě. „Až tyto nezodpovědné akce skončí, vyčíslíme způsobené škody,“ doplnila.

Vzpoura koťátek

Skrývkové rypadlo na východní straně povrchového dolu obsadily už v sobotu brzo ráno také čtyři aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek. „Skupina lidí autonomně obsadila rypadlo v dole Vršany za účelem protestu proti těžbě a spalování uhlí, které se tady děje a které je podle našeho názoru nutno co nejdříve ukončit,“ uvedl mluvčí hnutí Limity jsme my Pavel Solanský.

Podle prohlášení aktivistek sobotní akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. „Tento konkrétní cíl byl zvolen, neboť právě na tuto skrývku má být v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Akční víkend aktivistů

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se svou sobotní akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, který organizuje hnutí Limity jsme my. V sobotu před elektrárnou Počerady na Lounsku bude demonstrace za rychlý konec spalování uhlí.

Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, postavili pořadatelé protestu ve čtvrtek kemp. Demonstraci společně svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme