Vrtulník s prvním českým kosmonautem havaroval

Armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Andrewa Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, odpoledne havaroval při nouzovém přistání nedaleko Milevska. Při nehodě podle dostupných informací nikdo nezahynul. Zranění utrpěli pouze údajně čtyři členové posádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mi-17 | Foto: Václav Kýval

Cernan s Remkem byli přesto převezeni do nemocnice na pozorování. Podle vedoucího směny operačního střediska jihočeské policie bylo v době pádu ve vrtulníku 12 lidí, kteří byli převezeni k ošetření. Nehoda se stala nedaleko vesnice Okrouhlá, blízko Milevska. Podle svědků prý vrtulník spadl na zem z pěti metrů a měly se mu zastavit motory.

U vrtulníku zasahovala i letecká záchranná služba z Plzně-Líní. Vojenští letečtí záchranáři z Plzně startovali k záchranné akci za zhoršených povětrnostních podmínek a na mateřskou základnu se vraceli za tmy. Jeden z ošetřujících lékařů Hynek Cvalín nám k tomu uvedl. "My jsme zasahovali s dvěma vrtulníky - jedna zdravotnickým a jednak vrtulníkem služby SAR a převezli jsme celkem tři zraněné do ústřední vojenské nemconice. Pokyn k akci jsme dostali deset minut před 15. hodinou a na letiště v Plzni - Líhni jsme se vrátili v 18:45."

Podle mluvčího ministra obrany Milana Řepky vrtulník při přestávacím manévru spadl a došlo k tvrdému přistání. "Pokud mám informace, tak nebyl žádný případ úmrtí. Jsou zranění, ti byli převezeni do nemocnice, zraněni nejsou ani pan Cernan ani pan Remek. K vyšetření této události byla ustavena vyšetřovací komise náčelníka generálního štábu, která je zároveň vyšetřovací komisí velitele vzdušných sil. Pokud jde o termín, předpokládal bych, že se to bude pohybovat v horizontu dnů, maximálně týdnů."

Podle informací Českého rozhlasu jsou dvě nejvíce zraněné pasažérky z vrtulníku hospitalizované v nemocnici v Českých Budějovicích.

Prezident Václav Havel se v podvečer rozhodl vyznamenat podpraporčíka Jaroslava Šelonga Medailí Za hrdinství. Sedmadvacetiletý Šelong při havárii vojenského vrtulníku s astronauty - Američanem českého původu Eugenem Andrewem Cernanen a Čechem Vladimírem Remkem vyprostil zraněné ze stroje; nedbal při tom hrozícího výbuchu a svého zranění.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme