Česko má první vrtulník Venom z USA. Nahradí Mi-24, které může dostat Ukrajina, naznačila Černochová

Bitevníky Mi-24 sovětské provenience, které armáda nahradí americkými vrtulníky, mohou najít uplatnění na Ukrajině, kam bude nadále směřovat pomoc. V projevu k zákonodárcům, vojákům a dalším hostům na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou to naznačila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Bezpečnost a obranyschopnost České republiky nemůže být podle ministryně do budoucna materiálně závislá na rizikových zdrojích z Východu.

Náměšť nad Oslavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet na vrtulníkové základně před bitevníkem Viper

Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet na vrtulníkové základně před bitevníkem Viper | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Základna ve čtvrtek dostala ze Spojených států první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom. V součtu tak už má čtyři nové americké vrtulníky, jimiž česká armáda nahradí ruskou techniku. Nákladní letoun ve čtvrtek brzo ráno na základnu přepravil i třetí bitevník AH-1Z Viper. První dva americké stroje má základna od konce července.

V Náměšti přistál transportní letoun americké armády. Přivezl vrtulníky Viper

Číst článek

Celkem Česko pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35.

Kromě 12 nových vrtulníků armáda ze Spojených států amerických získá zdarma i osm modernizovaných strojů jako ocenění za pomoc Ukrajině. Česká armáda tak bude mít 20 amerických strojů, deset typu Venom a stejný počet typu Viper.

Všechny vrtulníky Viper a Venom by do Česka měly dorazit do konce příštího roku, řekla na tiskové konferenci Černochová po slavnostním uvedení jednoho z vrtulníků do provozu.

Podle Černochové jde nejen o technologický pokrok, ale zejména o bezpečnost a obranyschopnost České republiky. „Ta do budoucna nemůže být materiálně závislá na rizikových zdrojích z Východu,“ uvedla ministryně.

Starý vrtulník MI-35 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Držet krok s USA

Klíčové je podle ní to, aby vojáci drželi krok se spojeneckými armádami v Severoatlantické alianci (NATO). Za důležité má také to, že státní podnik LOM Praha bude schopný servisu a oprav vrtulníků.

Joe Biden žádá o 13 miliard dolarů na zbraně pro Ukrajinu. Kongres ale další pomoc nemusí podpořit

Číst článek

„Jak ukazuje nejenom současný konflikt na Ukrajině, soběstačnost v oblasti oprav armádní techniky je pro každý stát životně důležitá a bez ní se neobejdeme,“ poznamenala Černochová.

Poděkovala všem, kdo se na pořízení vrtulníků podíleli, včetně exministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).

Ruské vrtulníky Mi-24V/35 podle ministryně odvedly skvělou službu, přestože sloužily déle, než se očekávalo.

„I když se s nimi dnes (ve čtvrtek, pozn. red) symbolicky rozloučíme, jejich příběh určitě nekončí. Všichni asi tušíme, že právě dnes mohou ještě najít uplatnění tam, kde je nyní potřeba jakékoli techniky k obraně. Právě tam směřuje už řadu měsíců naše pomoc a bude směřovat i nadále,“ dodala.

Ukrajinci pokračují v protiofenzivě na jihu země. Ruské útoky u Kupjanska se nepodařily

Číst článek

„Nevyřazujeme všechny (stroje) Mi, v tuto chvíli vyřazujeme Mi-24. Ale řada Mi má stejné komponenty, takže i vzhledem k tomu, že ruské náhradní díly jsou na sankčních seznamech, potřebujeme i některé komponenty, abychom udržovali letuschopné vrtulníky, které ještě armáda bude mít k užívání. Ale nejedná se o bitevníky,“ dodala Černochová.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka uvedl, že NATO, západní společenství i Česko reaguje na stále agresivnější a méně předvídatelné chování Ruska. Armáda podle něj musí klást důraz na bojeschopnost a vysokou míru připravenosti.

Česko se podle Řehky potřebuje daleko rychleji než dříve zbavovat závislosti na technice sovětské provenience.

Nákup 12 vrtulníků v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH) schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019. Dohodu podepsal Metnar.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme