Metnar: Smlouvu na nákup vrtulníků chceme podepsat ještě letos, armáda je má dostat v roce 2023

Smlouva na dodávku 12 amerických vrtulníků pro českou armádu by měla být se Spojenými státy podepsána ještě letos. Novinářům to v sobotu na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Český stát koupí 12 helikoptér za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH) od firmy Bell, která je má dodat v roce 2023.

Praha (Aktualizováno: 15:56 21. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper

Bojový vrtulník AH-1Z Viper | Foto: Preston Reed | Zdroj: Wikimedia | CC BY 1.0,©

„Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky,“ řekl Metnar.

Ministerstvo obrany plánuje největší zakázky ve své historii, příští rok má ale přijít o několik miliard

Číst článek

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35.

Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů. „Protože my nekupujeme samotné vrtulníky, my kupujeme celý systém,“ řekl ministr. Součástí systému je munice i výcvik.

Podpora pozemních jednotek

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata řekl, že vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. „Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou,“ řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. „A hlavně mají to, co nás zajímá – komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových nebo univerzálních vrtulníků neobejdete,“ řekl Opata.

Babiš nechce platit vysokou zálohu za americké vrtulníky, česká armáda jich má dostat dvanáct

Číst článek

Uvedl, že vrtulníky Venom a Viper létají ve dvojicích nebo v párech, protože se vzájemně doplňují. „Je to komplexní systém a my jsme za to rádi, protože tím komplexním systémem H1 jsme získali naprosto unikátní schopnost pro podporu pozemních jednotek. Názor letectva na ideální poměr vrtulníků by byl určitě 12 – 12, já jsem přesvědčený o tom, že armáda naší velikosti by měla dostatečný počet osm – osm. Ale každopádně nám to otvírá možnost dalšího rozvoje vrtulníkového letectva do budoucna,“ prohlásil Opata.

Uvedl, že armáda bude výhledově řešit i výměnu vrtulníků Mi-17 nebo Mi-171 po roce 2030. „Těšíme se, že díky novým strojům, díky novým typům vrtulníků, díky trochu jinému systému létání a vedení boje přitáhneme do letectva i mladou generaci z vysokých škol,“ řekl Opata.

Na létání s novými vrtulníky se podle něj v prvním kole vycvičí piloti, kteří už nyní s vrtulníky létají. „Budou v podstatě přeškoleni, budou vycvičeni jako instruktoři, pak se vrátí do České republiky a budou školit další,“ řekl Opata.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme