Vrtulníky záchranářů na Moravě opět vzlétnou i v noci

Soukromé vrtulníky letecké záchranné služby, které zajišťují pomoc pacientům na Moravě, začnou opět létat i v noci během několika dnů - s největší pravděpodobností do konce týdne. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer při návštěvě Olomouce označil dosavadní zákaz letů za technický problém. Přiznal, že úředníci ministerstva, kteří připravovali s provozovateli vrtulníků novou smlouvu, udělali chybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník | Foto: Armáda ČR

Už teď probíhají jednání s provozovateli letecké záchranné služby o tom, kdy vrtulníky vzlétnou. Podle ministra Fišera se jedná o technický problém, který by měl být vyřešen do konce týdne. "Záleží na tom, jestli finanční požadavky nebudou příliš vysoké, protože naše letecká záchranná služba má jednu z nejhustějších sítí jednotlivých stanic na světě, takže musíme také šetřit," uvedl Fišer. "Na 99 procent věřím, že do konce týdne bude v Olomouci létat v noci letecká záchranná služba," dodal.

Fišer přiznal, že šlo o technickou chybu ministerských úředníků. Viníky však nijak postihnout nechce. "Určitá chyba to byla, ale vyvozovat důsledky není tak jednoduché. Expertů, kteří tomu rozumí, není v republice tolik, abychom si mohli vybírat. Byla to do jisté míry chyba našich úředníků," uvedl.

Podle rozhodnutí ministerstva mohly podle nové smlouvy noční záchranné lety provozovat pouze helikoptéry armády a policie. Jejich nejbližší letecká základna pro území Moravy je v Hradci Králové. Olomoucká letecká služba, která převážela pacienty například i do Ostravy nebo Brna, má přitom od poloviny roku 1999 na kontě přes 200 nočních zásahů. Vrtulníky převážejí především pacienty s infarkty, vážnými poraněními a novorozence v ohrožení života.

Andrea Skalická, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme