Pokuta půl miliardy za nákup armádních vrtulníků platí, rozhodl antimonopolní úřad. Resort se chce soudit

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Resort je za 17 miliard korun koupil od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad ve středu. Ministerstvo obrany je nadále přesvědčeno, že postupovalo správně. S rozhodnutím nesouhlasí a bude se proti němu bránit soudně. Pokutu ale zaplatí, sdělil mluvčí Jan Pejšek.

Brno/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko by podle schváleného návrhu mělo možnost vybrat si až 16 strojů, mezi nimiž jsou víceúčelové vrtulníky Black Hawk typu UH-60 či UH-1 Venom i bojové helikoptéry AH-1 Viper (na snímku)

merická firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper (na snímku) | Zdroj: Profimedia

Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků.

O nákup vrtulníků se zajímá Evropská komise. Jsme přesvědčeni, že je v pořádku, tvrdí ministerstvo

Číst článek

„V rozhodnutí o rozkladu jsem provedl drobnou korekci výroku prvostupňového rozhodnutí, když jsem upřesnil, že ministerstvo nedovoleně uzavřelo smlouvu před doručením rozhodnutí o námitkách, nikoliv před rozhodnutím o námitkách, jak bylo původně uvedeno v prvoinstančním rozhodnutí,“ uvedl Mlsna.

Úřad v podobných případech může zakázat uzavřít smlouvu s vítězem tendru. V tomto případě to neudělal. „V daném případě bylo prokázáno, že by uložením zákazu plnění k ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu mohlo dojít, proto nebyl zákaz plnění uložen,“ vysvětlil Mlsna.

Pejšek sdělil, že ministerstvo je i přes zamítnutí rozkladu nadále přesvědčené o správnosti svého postupu. Poukázal na to, že při uzavření mezivládní smlouvy byla použita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek pro nákup strategického vojenského materiálu.

Obstrukční námitka

„Podání námitky ze strany společnosti Leonardo bylo neoprávněné a obstrukční. Jedná se o subjekt, který v rámci projektu nikdy nebyl ministerstvem v rámci průzkumu trhu napřímo osloven,“ uvedl mluvčí. Oslovené v zakázce podle něj byly pouze americká a italská vláda, která ale námitku nepodala.

Antimonopolní úřad: Obrana může koupit armádní vrtulníky z USA navzdory chybě

Číst článek

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že podle antimonopolního úřadu mělo ministerstvo vyřídit námitku někoho, kdo není schopen dodat požadovanou techniku a nebyl napřímo osloven.

„Podobné rozhodnutí ve svém důsledku může zbrzdit modernizaci armády o měsíce až roky. Připouští totiž možnost, že jakýkoliv výrobce nebo obchodník může napadnout zakázku, přestože nebyl jejím přímým účastníkem,“ poznamenal.

„Tuto argumentaci nelze přijmout, proto se proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pokutě budeme bránit soudní cestou,“ dodal. Ministerstvo se může bránit správní žalobou u Krajského soudu v Brně.

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.

Pokutu zaplatí

Mimořádnou výši pokuty ovlivnila cena zakázky. Podle zákona může antimonopolní úřad uložit pokutu maximálně deset procent hodnoty zakázky. To by v tomto případě, kdy cena vrtulníků podle kurzu koruny k dolaru platného v době uzavření smlouvy byla 17,6 miliardy korun, odpovídalo přibližně 1,5 miliardy korun.

Úřad tedy uložil přibližně třetinu možné maximální pokuty. Protože podle Pejška nemá soudní řízení odkladný účinek, musí ministerstvo pokutu zaplatit. „Majetková škoda tím nevznikne, protože půjde o převod finančních prostředků v rámci dvou státních institucí,“ uvedl.

Vrtulníky pro armádu projdou jen zkrácenými zkouškami. Případné nedostatky zaplatí USA

Číst článek

Ministerstvo za udělenou pokutu kritizuje předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Rozhodnutí úřadu označila za pohromu pro obranný rozpočet. Je podle ní zjevné, že odmítnutí námitky bylo zásadní chybou.

Odpovědnost vidí na straně někdejšího náměstka ministra obrany pro akvizice Filipa Říhy, který je nyní náměstkem pro právní a investiční sekci. Metnara vyzvala, aby vyvodil personální důsledky. Obává se zároveň o osud řízení u Evropské komise, která by se měla zakázkou také zabývat.

Ministerstvo se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme