Vše bylo odemčené, denně tam teď chodí desítky lidí, říká youtuber, který se vkradl do Krejčířovy vily

Video, ve kterém prochází vilu uvězněného Radovana Krejčíře v Černošicích, má přes půl milionu zhlédnutí. Z domu se díky němu stala populární atrakce. V neděli tam policie zadržela skupinu mladíků, kteří se videem youtuberů inpirovali. Teď prověřuje i jeho tvůrce. Kde se vzal nápad točit v opuštěné vile a byla opravdu náhoda, že byl objekt odemčený? „Spíš jsme počítali s tím, že to natočíme z dálky. Až pak jsme zjistili, že jsou branky otevřené,“ popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Daniel Sonnleitner, který je hlavní tváří youtuberské skupiny TVTwixx.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěná vila Radovana Krejčíře | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jak nápad vznikl a proč jste si vybrali vilu Radovana Krejčíře?
Prvotní nápad vznikl u jednoho z kluků, který bydlí v Černošicích a znal okolí. Říkal, že je to zajímavý objekt, který je už roky opuštěnej. Bylo to zároveň na jednom webu, kam lidi posílají tipy na opuštěný místa. Byly tam i fotografie pozemku, pár fotek interiéru. Psalo se tam, že je vše veřejně přístupný a otevřený, tak jsme tam vyrazili. Natáčíme občas videa různých budov, vždy řekneme něco z historie, vlastní pohled.

„Kamery, co tam byly, byly z většiny otočené do země nebo posprejovaný, takže jsme věděli, že nebudou úplně funkční. Ještě jsme tam zvonili, jestli tam nebude nějaký hlídač, že bychom se s ním domluvili nebo se ho zeptali na tu vilu, ve finále tam ale nikdo nebyl. “

Takže když jste se tam šli poprvé podívat, rovnou jste natáčeli?
Přesně tak. Všechno bylo přístupný, všechny dveře otevřený. To jsme se trochu i divili. Dostali jsme informaci, že vila má být střežená, že tam má být hlídač v autě. Nikdo tam ale nebyl a doteď tam nikdo není, jen tam občas jede hlídka, ale to je všechno.

Na videu vypadáte dost bezstarostně, ačkoliv jste sami upozorňovali třeba na kamery u domu. Báli jste se, že spustíte alarm, nebo přijede na místo bezpečnostní služba?
Počítali jsme s tím, že by někdo mohl přijet. Každopádně jsme měli před domem kluky, kteří hlídali před budovou. Kamery, co tam byly, byly z většiny otočený do země nebo posprejovaný, takže jsme věděli, že nebudou úplně funkční. Ještě jsme tam zvonili, jestli tam nebude nějaký hlídač, že bychom se s ním domluvili nebo se ho zeptali na tu vilu, ve finále tam ale nikdo nebyl. Samozřejmě jsme se tam necítili jako doma a dávali jsme si pozor.

Už jste zmiňoval, že jste nějaké informace o nemovitosti našli na internetu. Kde jste je dál hledali?
Ještě jsem našel několik článků na webu plus ještě asi ve třech bulvárech byly informace o tom, jak je to velký, co se tam má vše nacházet. Viděl jsem taky videa z dronu.

„Když jsme to objevili, říkal jsem si, že je to super, že to ještě nikdo netočil a nikdo nebyl uvnitř. Věděli jsme ale, že to asi někdo bude řešit.“

Věděli jste ještě před vstupem, kdo nemovitost spravuje nebo se stará o její zabezpečení?
Právě že to nezabezpečuje nikdo. Je tam jen nálepka, že to spravuje bezpečnostní agentura, že tam má pohybový čidla. Četl jsem, že se tam kdysi pohyboval nějaký bezdomovec. Ve finále na něj nepřišli kvůli tomu, že se tam pohyboval, ale kvůli tomu, že měl nahlas puštěný rádio, v noci svítil a měl vytažené rolety. Takže jsme věděli, že to tam hlídat asi úplně nebudou.

Někdo taky tvrdí, že se třeba o trávník starají Krejčířovi přátelé. Já mám informace, že se ale nestarají o dům, protože údržba je hrozně drahá, nějakých 150 tisíc měsíčně. Pořád se to předávalo mezi státem a rodinou, nikdo to nechce, tak se to snaží dražit.

Pod videem se objevují komentáře, že jste vše mohli zinscenovat a video mohlo být domluvené. Je na tom něco pravdy?
Nic domluveného nebylo. Jen jsme se na tom videu asi třikrát převlíkali, aby to nebylo všechno stejný, aby to vyvolalo více otázek, jak jsme to stihli, jestli jsme tam byli víckrát.

Při natáčení k místu přijela také hlídka městských policistů. Jak moc jsou záběry autentické? Jak to doopravdy s policisty bylo?
Mám pocit, že někdo ze sousedů buď zavolal hlídku, nebo se tam točí třeba jednou za den. Myslím ale, že teď už tam jezdí každou hodinu, protože tam chodí víc lidí.

To, že přijdete k odemčené vile ohodnocené na několik desítek milionů korun, je docela náhoda. Jak jste to vnímali vy, že je vše přístupné?
Nejdřív jsem dostal informaci od jednoho kluka, že to pořád někdo hlídá. My jsme spíš počítali s tím, že to natočíme jen z dálky. Pak jsme zjistili, že jsou branky otevřený. Když jsme to objevili, říkal jsem si, že je to super, že to ještě nikdo netočil a nikdo nebyl uvnitř. Věděli jsme ale, že to asi někdo bude řešit.

Opuštěná vila Radovana Krejčíře | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Policie později zadržela na stejném pozemku několik lidí a začalo vyšetřování, které se týká i vaší skupiny. V jaké fázi je to nyní?
Co já vím, tak tam měli být zadrženi až čtyři lidi. Z toho nějací lidé, kteří taky natáčí na YouTube nebo si to přišli vyfotit. Co se týče dalšího šetření, nemám k tomu úplně informace. Naší skupiny se to zatím konkrétně netýká, jeden z kluků byl ale na výslechu.

Vy jste šli do toho domu s tím, že vstupem pácháte trestný čin. Počítali jste s tím, že za video může přijít nějaký postih?
Úplně jsme s tím nepočítali, protože když se nacházíme na cizím pozemku, je to jen přestupek. Když jde člověk ale do nějakých budov, je to už horší a jde o trestný čin. Kluci byli i trochu napitý, takže to asi vypustili trochu z hlavy.

„Z budov si většinou odnášíme nějaký suvenýr, tady jsme si řekli, že by to nebylo moc vhodné. Věděli jsme, že by se to řešilo, že se bude ten dům prodávat.“

Když jste tedy do vily vcházeli, věděli jste, že jde o trestný čin, přesto jste video zveřejnili...
Do jisté míry jsme to věděli. Probírali jsme to ještě s právníkem a ten nám řekl zase jeho názor, nebudu ale přesně říkat, jaký byl. Záleží na víc věcech, jak tam člověk vstoupil, jestli tam něco ničil, jestli si něco odnesl.

Vy jste si něco odnesli?
Z budov si většinou odnášíme nějakej suvenýr, tady jsme si řekli, že by to nebylo moc vhodné. Věděli jsme, že by se to řešilo, že se bude ten dům prodávat. Barák byl ale už stejně vyrabovanej, nic moc tam upřímně nebylo.

Bojíte se nějaké trestu za to, že jste do vily vstoupili?
Jsme s tím spíš smířený. Kdyby se cokoliv dělo, počítáme s tím.

Tušíte, co by vám mohlo hrozit?
Jen přibližně. Nedá se to říct přesně, záleží na výpovědích.

Už jste někdy předtím byli kvůli videu stíhaní?
Jak se to vezme, když ano, vždy se to vyřešilo, protože video není stoprocentní důkazní materiál. Když se to pak řeší na místě při natáčení, tak je to horší. Dá se to ale občas domluvit. Už se nám to i stalo u nějaké budovy, že to někdo nahlásil jako vloupání, přijelo pět aut a my jsme policajtům vysvětlili, že tam jen něco natáčíme, takže v pohodě. Tady u toho objektu by to bylo horší než u nějaký rozpadlý ruiny.

Vy si natáčením videí na YouTube vyděláváte. Je tohle jedno z těch videí?
To vůbec. S kamarády tyhle videa natáčíme, protože se zajímáme hodně o takový budovy, takže nás to baví. Cílem bylo spíš to, aby video vidělo co nejvíc lidí, aby bylo co nejkvalitnější.

Teď už má bezmála 500 tisíc zhlédnutí. Říkáte, že to děláte pro zábavu, přesto, vynese vám něco?
To nepopírám, ale to nepokryje ani soudní náklady, pokud něco takového bude.

Takže myslíte, že nějaké budou?
Myslím si, že klidně můžou. Záleží, kdo to bude řešit. Jestli třeba ta rodina. Zajímavé je, že před videem tam už pár lidí bylo, někoho chytli, někoho ne. Po videu tam denně chodí desítky lidí, píšou mi na Facebooku, jak je to přístupný. Teď se tam natáčela reportáž, a když začali natáčet, z budovy vyšlo pět mladíků s maskama. Takže tam permanentně lidi chodí a stoprocentně ví, že z toho něco může být, když tam teď chytli ty kluky, stejně tam ale chodí dál. Bude to zajímavý na řešení pro policii, teď budou furt řešit případy, že tam někdo vstupuje.

Je to dobře nebo špatně, že se ten zájem o vilu zvýšil?
Asi jak se to vezme. Já si myslím, že ani ne. Já sám jsem ve videu říkal, ať tam lidi nechodí, že je to nebezpečný a že z toho můžou mít průser, že tam jezdí hlídky. Je na každým, jak to pochopí.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme