Senát Národohospodářské fakulty VŠE přerušil jednání o odvolání Ševčíka, bojí se vlivu ministerstva

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze přerušil středeční jednání o návrhu rektora Petra Dvořáka k odvolání děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Podle vysokoškolského zákona se má fakultní akademický senát k návrhu rektora na odvolání děkana vyjádřit, aby o návrhu mohl jednat celouniverzitní akademický senát. Ten má nyní naplánované mimořádné jednání na pondělí 26. června.

Praha (Aktualizováno: 21:03 21. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE. Děkan Miroslav Ševčík

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE. Děkan Miroslav Ševčík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle rektora je důvodem pro odvolání Ševčíka jeho nevhodné chování na veřejnosti včetně účasti na březnové protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí.

Ševčík pořádá na VŠE přednášku o ‚kritickém myšlení v nastupující cenzuře‘, škola ji zakázat nemůže

Číst článek

„Na odvolání trváme a žádáme o vyjádření malého (tedy fakultního) akademického senátu k návrhu pana rektora, aby mohl návrh projednat univerzitní akademický senát a zaujmout k němu stanovisko,“ řekl před přerušením jednání prorektor pro pedagogickou činnost a řízení kvality VŠE Pavel Hnát, který rektora školy na jednání zastupoval.

Člen fakultního akademického senátu a vedoucí Katedry práva Národohospodářské fakulty VŠE Jan Vondráček neúčast rektora Dvořáka na jednání kritizoval a zopakoval, že podle něj je snaha o odvolání děkana Ševčíka zásahem do svobody slova a práva na názor. Dříve řekl, že vedení VŠE zvolilo vůči Ševčíkovi „cestu perzekuce za jiný názor“.

Ministerstvo školství

Členové fakultního akademického senátu ve středu o přerušení jednání podle svého vyjádření rozhodli kvůli „novým, nečekaným zjištěním“. Podle nich prorektor Hnát řekl, že to, kdo bude po odvolání Ševčíka zastávat funkci děkana fakulty, bude řešit i ministerstvo školství.

Rektor VŠE pokračuje ve snaze odvolat Ševčíka. Opět vyzval fakultní senát ke svolání mimořádné schůze

Číst článek

Podle akademiků tak panuje obava, že resort školství bude ovlivňovat personální obsazení a směřování fakulty, což bude podle nich zásahem do akademických svobod. Hnát se proti takovému výkladu svého proslovu ohradil.

Podle předsedy akademického senátu fakulty Jána Pavlíka a senátem schváleného usnesení bude jednání pokračovat poté, co budou vyhotovena mimo jiné právní stanoviska k rizikům odvolání děkana v souvislosti s možným zásahem ministerstva, a poté co se s novými podklady senátoři seznámí. Konkrétní termín nespecifikoval.

Podle prohlášení fakultního senátu, které poskytl tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa, by mělo být pokračování přerušeného zasedání po splnění požadavků svoláno „bez zbytečného odkladu“.

Rektor v březnu vyzval děkana Ševčíka k rezignaci kvůli jeho veřejným vystoupením, která podle Dvořáka poškodila zájem a dobré jméno školy. Dvořák se zároveň vymezil vůči tomu, že snaha o odvolání Ševčíka je omezením svobody na univerzitě nebo popřením práva na názor.

Ševčíkova vystoupení

Ševčík byl mimo jiné přítomný 11. března na protivládní demonstraci u Národního muzea, kde se po skončení protestu část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku. U incidentu zasahovala policie. Ševčík tvrdí, že byl na místě proto, že pomáhal zraněnému. Rezignovat na post děkana opakovaně odmítl s tím, že důvody pro své odvolání nevidí.

Spor o Ševčíka pokračuje. Děkan podle Etické komise VŠE porušil kodex, fakulta se ho dál zastává

Číst článek

O setrvání Ševčíka v roli děkana jednal akademický senát národohospodářské fakulty už v dubnu. Ševčíka ale fakultní akademický senát neodvolal, a tak rektor avizoval, že využije své pravomoci Ševčíkovo odvolání iniciovat sám. K tomu podle vysokoškolského zákona potřebuje souhlas akademického senátu celé VŠE. Celoškolský akademický senát by měl podle informací na webu VŠE zasedat 26. června. Jediným bodem programu mimořádného jednání by mělo být odvolání děkana Ševčíka.

Termín konání mimořádného jednání univerzitního senátu ve středu po ukončení jednání senátorů z fakulty potvrdila rovněž mluvčí univerzity Kateřina Pelouchová. Zda to, že členové fakultního akademického senátu své jednání přerušili a k návrhu rektora na odvolání děkana Ševčíka se nevyslovili, ohrožuje plánované jednání celouniverzitního akademického senátu o setrvání Ševčíka v čele fakulty, ale neuvedla.

Podle zákona o vysokých školách může rektor univerzity odvolat děkana z vlastního podnětu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Podmínkou je předcházející vyjádření akademického senátu fakulty a souhlas akademického senátu veřejné vysoké školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme