Vše může začít odstraňováním křížů na fotkách a končit odstraňováním skutečných, komentuje Duka leták Lidlu

Kardinál Dominik Duka se vrátil ke kauze odstranění křížů z obalů výrobků obchodního řetězce Lidl ze začátku září. Podle něj hrozí, že po odstranění symbolu křesťanství na obalech bude následovat odstraňování křížů skutečných. Podle svých slov to už jednou zažil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka, kardinál a arcibiskup pražský | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Pražský arcibiskup ocenil, že proti odstranění křížů se zdvihla vlna nevole nejen u nás, ale také v Evropě. Podle něj je to „dobrým znamením, že alespoň vzdáleně stále ještě máme povědomí o tom, co je důležité“.

„Nemyslím, že své pocity přeháním, když píši, že vše může začít odstraňováním křížů na fotografiích a končit odstraňováním křížů skutečných. Žel Bohu, právě mé stáří a zkušenosti mi říkají, že leccos podobného jsem už zažil,“ řekl pro Radio Proglas Duka.

Lidl smazal z obalů křesťanské kříže. Ať zákazníci zváží bojkot, reagoval ministr

Číst článek

Kardinál se prý modlí, aby k něčemu podobnému nedošlo, aby se „vývoj v Evropě a ve světě ubíral dobrým a lidským směrem“. „Zatím se spíše zdá, že překvapivě vyrůstají nové generace aktivistů, kteří se budou lidem snažit říkat, co si správně myslet, čemu věřit a budou se jim snažit zajistit to pravé štěstí, jak oni si ho představují,“ dodal Duka.

'Bezprecedentní a nekulturní akt.' Ke kritice Lidlu se připojil i kardinál Duka

Číst článek

Obchodní řetězec Lidl vymazal kříže na obalech některých výrobků v rámci Řeckého týdne na začátku září. Lidl se za vzniklou situaci na svém facebookovém profilu omluvil. „Naším cílem rozhodně nebylo kohokoliv urazit a omlouváme se, pokud k tomu došlo. V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce Řecký týden. Design obalu byl proto navržen mezinárodním týmem,“ napsala společnost.

Proti smazání křížů protestoval i český ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat,“ uvedl pro Radiožurnál ministr zemědělství.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme