Rektor Dvořák je připraven Ševčíka odvolat sám. Děkan důvod k odchodu označil za ‚nehumánní‘

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík v úterý požádal rektora Petra Dvořáka o více času na rozhodnutí, zda rezignuje. Uvedl, že požádal o „přiměřenou dobu na rozmyšlenou“. Rektor univerzity považuje za nejlepší, aby Ševčíka odvolal akademický senát Národohospodářské fakulty. Pokud tak neučiní, využije pravomoc ho odvolat sám. Ševčík řekl, že důvod ke svému odchodu považuje za nelidský a nehumánní.

Praha (Aktualizováno: 16:01 14. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti chudobě

V sobotu proběhla demonstrace Česko proti bídě | Zdroj: Profimedia

Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) vyzval Ševčíka k rezignaci v pondělí, děkan podle něj dlouhodobě poškozuje dobré jméno a zájmy školy. Ševčík následně novinářům řekl, že rezignaci zváží a že v úterý oznámí, jak se rozhodl.

Situaci od rána řeší vedení univerzity, které svolal rektor, a posuzuje i Ševčíkovu žádost o prodloužení lhůty na vyjádření.

„Požádal jsem o přiměřenou dobu na rozmyšlenou. Část zaměstnanců je na jarních prázdninách a chtěl bych to s nimi projednat,“ napsal Ševčík v SMS zprávě. Jarní prázdniny končí o tomto víkendu.

Rektor VŠE vyzval Ševčíka k odstoupení z pozice děkana. Rozhodnutí o rezignaci má oznámit do úterý

Číst článek

Studenti Vysoké školy ekonomické nespokojení se Ševčíkem svolali na středu od 12.30 před sídlo školy na náměstí Winstona Churchilla demonstraci, na níž chtějí děkana vyzvat k rezignaci kvůli jeho kontroverznímu vystupování.

Pokud tak neučiní, hodlají apelovat na akademický senát Národohospodářské fakulty, aby děkana odvolal, řekli v úterý novinářům členové univerzitního akademického senátu Lukáš Hulínský a Štěpán Staněk.

Další kroky, pokud jejich požadavky nebudou vyslyšeny, nechtěli předjímat. Svolání demonstrace podle nich iniciovali studenti Národohospodářské fakulty. Kromě rektora vyzvala Ševčíka k odstoupení také většina studentských členů akademického senátu Vysoké školy ekonomické.

Účast na protestech

Ekonom a politik Ševčík, který je expertem hnutí Trikolora, vedl Národohospodářskou fakultu po dvě volební období v letech 2010 až 2018, už tehdy čelil studentským protestům. Znovu ho akademický senát zvolil loni v dubnu.

Už v minulosti se Ševčík zúčastnil některých protestních akcí proti vládě, v sobotu se podle serveru Forum 24 zapojil do protivládní demonstrace a následného pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea.

Univerzita se v neděli od Ševčíkova vystupování na demonstraci distancovala a uvedla, že chování děkana je „za hranou“ dlouhodobě.

Ševčík však tvrdí, že na demonstraci nevystupoval. Údajně pouze doprovázel muže zbitého policií, a výtky vedení univerzity proto nechápe. „Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní,“ uvedl už dříve děkan.

Rektor VŠE přesto vyzval Ševčíka k odstoupení z funkce děkana národohospodářské fakulty. Se Ševčíkem se domluvil na tom, že děkan rozhodnutí o rezignaci oznámí do úterý. Ševčík novinářům řekl, že podání rezignace zváží. v úterý požádal o více času na rozmyšlenou.

Odvolání děkana

Zákon za určitých situací umožňuje rektorovi děkana odvolat z vlastního podnětu, avšak pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu vysoké školy.

VŠE chce řešit Ševčíkovu účast na demonstraci. Policie podezřívá jednoho z účastníků z trestného činu

Číst článek

Vztahuje se to na situace, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Ševčík v úterý zopakoval, že u sobotního protestu u Národního muzea, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila odstranit ukrajinskou vlajku z budovy, jen pomáhal zraněnému.

Na důkaz svých slov donesl rektorovi videa z místa i vyjádření svědků, řekl. „Důvod pro mé odvolání, že jsem pomohl zraněnému člověku, považuji za až nelidský a nehumánní,“ prohlásil děkan.

Nesouhlasí ani s tím, že dlouhodobě poškozuje dobré jméno VŠE, jak tvrdí Dvořák. Už dříve na žádost rektora omezil své vystupování na veřejnosti. Přestal být podle svých slov ekonomickým expertem hnutí Trikolora a nevystupuje jako řečník na protivládních demonstracích.

Akademická půda nicméně slouží k tomu, aby se na ní střetávaly různé názory, zdůraznil. Nechtěl předjímat, jak se zachová akademický senát fakulty, který volí a odvolává děkana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme