Ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny zůstane Kabátek. Ve funkci je od roku 2012

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zůstane její nynější ředitel Zdeněk Kabátek. Rozhodla o tom v pondělí správní rada VZP, řekla to její předsedkyně Věra Adámková (ANO). Protikandidátem byl jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, o kterém se mluvilo jako o kandidátovi hnutí ANO. Kabátek největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, která má 5,9 milionu klientů a hospodaří s více než 200 miliardami korun ročně, povede další čtyři roky.

Praha (Aktualizováno: 13:24 9. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zůstane její nynější ředitel Zdeněk Kabátek | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Kabátek na tiskové konferenci řekl, že si podpory správní rady váží a bere ji jako ocenění práce celého týmu ve vedení pojišťovny.

Šéf VZP Kabátek k noční schůzce: Svým podřízeným věřím, nevidím důvod, proč by náměstek lhal

Číst článek

K cílům, které má pro další volební období, řekl: „Primární cíl je, abychom nepolevili ve snaze zajistit našim klientům zdravotní péči - kvalitní, správným způsobem nastavenou, na správném místě, časově i místně dostupnou. S tím souvisí cíl zachovat VZP ekonomicky silnou a stabilní a vyjít z té krize, která nás teď potkává, která má vliv na příjmy i náklady, zdraví.“

V budoucnu by se chtěl zaměřit také na modernější formy poskytování zdravotní péče, například telemedicínu. „Chtěl bych rozvíjet informační systém tak, aby většina kontaktů s pojišťovnou mohla být realizována elektronicky, nekontaktně,“ doplnil.

K dotazům novinářů, zda neuvažuje o výměně náměstka Šmehlíka jako svého protikandidáta, dodal: „Pokud jste v mimořádné situaci, je největší chybou, kterou můžete udělat, měnit tým, který funguje. Tým funguje, předpokládám, že pojede v tom složení, v kterém je.“

Rada se s premiérem neradí

Adámková uvedla, že kromě Kabátka a Šmehlíka nikdo jiný na místo nekandidoval. Kabátek byl zvolen už v prvním kole tajné volby, kdy získal 21 z 26 hlasů. Výsledek volby podle předsedkyně nikdo nezpochybnil.

Správní rada VZP má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví, ostatní jsou voleni sněmovnou. Šmehlík měl mít podle dřívějších informací podporu většiny členů toho orgánu. V minulých dnech se ale objevovaly informace o tom, že ne všichni zástupci vlády a ANO budou pro Šmehlíka hlasovat.

Obviněný Horáček popsal tvorbu smluv ve VZP. Prověřují je ministerstva financí i zdravotnictví

Číst článek

Adámková ani další člen rady za ANO Miloslav Janulík nechtěli říci, pro koho hlasovali. „Jsme oba lékaři, v systému pracujeme desítky let a pamatuji si, jakou organizací byla VZP před osmi lety. A pro mě rozhodně nebyla nijak friendly a dneska je VZP úplně jinou organizací, než jaká byla před osmi lety,“ řekl Janulík na adresu pojišťovny.

Kabátek, kterému současný mandát končí na začátku prosince, zastává místo ředitele VZP od roku 2012, má za sebou tedy dvě volební období. Předtím byl vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Kabátka v minulosti kritizoval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Adámková k tomu řekla, že správní rada se s premiérem o svém rozhodování neradí.

Ředitel VZP vydělává 225 000 korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme