Všeobecná zdravotní pojišťovna proplatí vyšetření prsou i ženám do 45 let

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí ženám do konce listopadu bezplatné vyšetření prsou, a to i ženám pod 45 let. VZP tak reaguje na zvýšený zájem o vyšetření, k němuž došlo po zveřejnění rozhodnutí americké herečky Angeliny Jolie, která si kvůli vysokému riziku rakoviny dala prsa preventivně odstranit. Podobně na vyšetření přispívají i jiné pojišťovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava mamografu na vyšetření | Foto: Roman Verner

„Klientka VZP zaplatí u lékaře za vyšetření, a když poté přinese na kterékoli pracoviště VZP lékařem vystavený účet, tak jí ho pojišťovna proplatí. Je to limitované horní částkou 1500 korun, což by ovšem mělo bohatě stačit,“ řekl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Podobně přispívá třeba i Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Podle mluvčí pojišťovny Hany Kadečkové se tak děje v rámci preventivního programu pro ženy od 40 do 45 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Lucie Husárová

„Díky tomu programu jim přispívá částku 400 korun na mamografické vyšetření,“ uvedla Kadečková.

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen.

Podle vedoucí lékařky Mamma Centra Aleny Bílkové se zájem žen o vyšetření prsou zvyšuje. K dalšímu zájmu by mohly přispět akce pojišťovny i krok, ke kterému se rozhodla herečka Angelina Jolie.

Ženy se mohou nechat vyšetřit na mamografu i na ultrazvuku. Druhá možnost je podle Bílkové hlavně pro mladé ženy pod 40 let. Metoda prý nemá žádné vedlejší účinky.

„Tu žlázu dovede velmi dobře zobrazit, protože u těch mladých žen ta žláza je bohatá, a na tom mamografu je to potom nepřehledné. Proto děláme u těch mladých žen z preventivních důvodů jen ten ultrazvuk. A ženy v tomto věku jsou také zodpovědné a k nám jich chodí mnoho na preventivní ultrazvukové vyšetření do těch 40 let, těch žen je opravdu velké množství,“ podotkla Bílková.

Preventivní akce pojišťoven chválí i Ondřej Dostál z platformy pojištěnců.

„Na jednu stranu není asi vhodné, aby se preventivní programy plánovaly podle nemocí celebrit, na druhou stranu tento krok vítám z toho důvodu, že preventivní vyšetření je vždycky levnější, než platit případné následky, když už to onemocnění nastane,“ řekl Dostál.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme