Všichni ministři vlády Jana Fischera oficiálně převzali své resorty

Vláda premiéra Jana Fischera začala úřadovat. Všichni její členové si oficiálně převzali svá ministerstva od svých předchůdců z kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Vládu, která má dokončit předsednictví Evropské unii a dovést Česko k předčasným volbám, jmenoval prezident republiky Václav Klaus v pátek. Ministři - nestraníci, které do vlády vyslala ODS, ČSSD a zelení, teď mají týden na to, aby premiérovi předali priority pro jednotlivé resorty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda J. Fischera s prezidentem V. Klausem

Vláda J. Fischera s prezidentem V. Klausem | Zdroj: ČTK

Předseda vlády Jan Fischer zdůrazňuje, že jeho kabinet vznikl na základě politické dohody. Je před ním - kromě dokončení českého předsednictví Unii a sestavení rozpočtu na příští rok - hodně dalších důležitých kroků.

"Před vládou stojí, aby zajistila klidný, efektivní chod státních institucí, dobrou schopnost resortů čerpat evropské peníze. Aby dokončila některé projekty, kde není důvod v nich nepokračovat. Netolerovat zpomalování některých prací jako je e-government, kultivace státní správy v této zemi a podobně."

Miroslav Kalousek dnes předal ministerstvo financí svému bývalému náměstkovi Eduardu Janotovi. Ten bude zodpovědný za sestavování státního rozpočtu na příští rok. Jeho cílem je udržet schodek tohoto rozpočtu pod 150 miliardami korun.

Eduard Janota byl hostem Ranního interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Od Daniely Filipiové převzala vedení ministerstva zdravotnictví Dana Jurásková. Ta má pro dalšího půl roku jasnou prioritu: "Stojím o to, aby Česká republika udržela kapacity a kvalitu zdravotní péče na té úrovni, na jaké je poskytovaná v této chvíli."

Už zítra čeká Danu Juráskovou boj o regulační poplatky v Poslanecké sněmovně. Podle ní nejde o to, kolik se na poplatcích vybere, ale kolik se díky nim ušetří: "Úspora je používána na financování bezlimitované, tedy plně hrazené a specializované péče v oblastech onkologie, traumatologie a dalších oborů, které jsou rozhodující pro uzdravení velmi vážně nemocných pacientů. Takže poplatky v každém případě ano. Budu bojovat za to, aby poplatky zůstaly v podobě, v jaké jsou teď. Protože pokud se systém bude dále změkčovat a komplikovat, tak regulační nástroj, to znamená ten největší profit z nich, je zásadně ohrožen."

Ivan Langer pak předal vedení rezortu vnitra oficiálně svému nástupci Martinu Pecinovi: "Přirozeně vím, čím se ministerstvo vnitra zabývá, úřednická agenda je mi známa. A bezpečnostní sbory řídí policejní prezident, šéf hasičského záchranného sboru a šéf inspekce."

Jak Pecina uvedl ve vysílání Českého rozhlasu, pomoci mu v tom má i nový náměstek, bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous: "Policie je v posledních letech zmítaná poměrně velkou fluktuací, spousta policistů odchází. Myslím si, že by se policie měla uklidnit a zkušení policisté měli přestat odcházet. Cestou k tomu je, aby na postu náměstka, který je zodpovědný za metodické vedení reformy policie, byl člověk, který je uvnitř policejního sboru."

Přečtěte si také:
Překlenovací kabinet Jana Fischera začal úřadovat
Česko má novou vládu
Nová vláda je kompletní, na financích přece jen Janota
Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme