Všichni obvinění v kauze Nagyová jsou na svobodě, jako poslední z vazby vyšel Jan Pohůnek

Vojenský zpravodajec Jan Pohůnek opustil vazební věznici v Brně. Všichni obvinění v kauze kolem Jany Nagyová a dalších státních politiků a úředníků jsou tak už na svobodě. O propuštění Pohůnka rozhodl státní zástupce Ivo Ištvan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová po propuštění z vazby | Foto: ČTK

"Dneska byly provedeny výslechy utajených svědků a v návaznosti na charakter dalších svědků rozhodl dozorový státní zástupce o jeho propuštění," řekl Radiožurnálu Ištvan.

Ještě před Pohůnkem se dostala z ostravské vazby na svobodu bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová. Čekal na ni expremiér Petr Nečas, který opět kritizoval práci státních zástupců. Soud vyhověl i stížnosti bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a někdejšího ministerského náměstka Romana Bočka. Také oni už opustili vazební věznice.

"V prvé řadě soud potvrdil má slova, že vazba v tuto chvíli byla jednoznačně nátlakovým prostředkem státních zástupců. Za druhé bych chtěl poděkovat členům vězeňské služby za slušné a korektní jednáním, které je velmi v konfrontaci s neuvěřitelným chováním policie při zadržení a po zadržení,“ zdůraznil Petr Nečas.

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě už důvody vazby pominuly. Byly totiž už vyslechnuty desítky svědků a provedena řada důkazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí soudu o propuštění z vazby mluvili na Radiožurnálu advokáti Václav Láska a Václav Vlk

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan odmítl rozhodnutí komentovat s tím, že mají zatím jen základní informace. „Neznáme argumentaci soudu, takže k tomu nemůžeme v tuto chvíli zaujmout žádný názor.“

Zároveň se krajský soud postavil za soud okresní, který o vazbě rozhodoval. Podle krajského soudu postupoval správně a žádnou chybu neudělal.

Vazbu opustili i Pohůnek, Boček a Páleník

Na svobodě je už i bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

"Nejdřív půjdu za ženou a syny, s nimiž určitě strávím víkend," řekl po propuštění z vazby novinářům. "Podmínky ve vazbě jsou velmi těžké a jen velmi těžko bych je snášel bez chlapů, kteří tam pracují. Chtěl bych jim poděkovat."

Jana Nagyová, Ondrej Páleník a Roman Boček | Foto: Český rozhlas

Bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník krátce před polednem už po měsíci opustil vazební věznici v Olomouci. Jak z místa hlásí reportérka Jana Zemková, před věznicí na jeho propuštění čekalo několik dalších novinářů.

Bývalý premiér Petr Nečas poděkoval dozorcům za slušné chování a zkritizoval policii

Číst článek

"Trvám na tom, že jsem nic nespáchal a nepřekročil jsem zákon. Věřím, že to dokážu a že očistím své jméno i jméno Vojenského zpravodajství u řádného, nezávislého soudu," řekl jim po svém propuštění Páleník. Svou vazbu označil za nátlakovou.

„Spojení této kauzy s kauzou bývalých poslanců je neuvěřitelné, protože s tím já jsem neměl nic společného. Mimochodem, já jsem ty tři pány poslance v životě neviděl,“ zdůraznil Páleník.

Páleníkův advokát Tomáš Sokol je s rozhodnutím o propuštění z vazby spokojený:

„Já to rozhodnutí pochopitelně nemám k dispozici – bylo to vydáno v neveřejném zasedání, takže neznám důvody. Mohu pouze říci, že je to potěšující.“ Dodal však, že informace má zatím pouze ze sdělovacích prostředků.

Jako poslední opustil odpoledne vazební věznici v Brně vojenský zpravodajec Jan Pohůnek. Všichni obvinění v kauze Nagyová tak už jsou svobodě.

Před měsícem se ve vazbě ocitlo sedm z osmi obviněných. Bývalé poslance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vrchní státní zástupce propustil na svobodu už v úterý. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou chráněni imunitou a nemohou být stíháni.

Nejvyšší soud: Imunita exposlanců se vztahuje jen na složení mandátu

Číst článek

Nejnovější dění kolem kauzy dále sledujeme.

Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Knitl, Jakub Šídlo, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme