Všichni zadržení extremisté jsou podle policie členy Národního odporu

Deset obviněných, z toho pět ve vazbě - takový je výsledek úterní policejní akce Power, která zasáhla proti pravicovým radikálům. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sledovali extremisty od ledna 2008 a u všech deseti obviněných prokázali příslušnost k ilegální neonacistické organizaci Národní odpor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie přiváží jednoho ze zadržených

Policie přiváží jednoho ze zadržených | Zdroj: ČTK

Podle ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty všechny obviněné spojují koncerty neonacistických kapel. Od dubna 2008 podle něj zorganizovali jedenáct takových koncertů.

"Činili tak s vědomím, že na těchto koncertech dochází jak ze strany účinkujících, tak i ze strany diváků k šíření extrémně pravicových myšlenek neonacismu," uvedl Šlachta.

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta hovořil o zásahu proti extremistům v publicistické části poledních Ozvěn dne. Záznam pořadu si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Dění na extremistické scéně sledovali detektivové soustavně od ledna 2008 a jejich cílem bylo podle Šlachty podchytit organizovanou strukturu, nikoli zasahovat na jednotlivých akcích. Termín úterního zásahu byl prý stanoven po dohodě se státním zastupitelstvím.

Koncerty se odehrávaly do letošního února po celém Česku, mimo jiné v Praze-Braníku, Trutnově, Příbrami nebo Českých Budějovicích. Stíháni jsou jejich pořadatelé i lidé, kteří na nich vystupovali. Extremistická hesla údajně zazněla při zpívání písní.

Na koncertech mělo na dojít také k propagaci hnutí Národní odpor, které není nikde registrované a podle potřeby mění svůj název. Rozhodnutím Nejvyššího soudu bylo v minulosti označeno jako neonacistické. Všichni zadržení jsou podle policie členy tohoto hnutí.

Advokátka některých zadržených Klára Slámová si ale myslí, že to není důvod pro obvinění. "Trestná je pouze propagace hnutí, které směřuje k potlačování práv a svobod člověka, nikoliv myšlenky nebo sympatie s nějakým hnutím, pokud nejsou šířeny nebo nejsou nějakým jiným způsobem zveřejňovány. I kdyby byl kdokoliv členem třeba teroristické organizace, nemůže být pouze za tuto skutečnost zavřen a odsouzen," tvrdí Slámová.

Podle Tomáše Sokola, který se k věci vyjádřil jako nezávislý právník, vše záleží na obžalobě, s jakými důkazy přijde. "Svízel bude asi okolo další skutkové podstaty, to znamená, kdo podporuje. Tedy otázka, zda to, že někdo nejen sympatizuje, ale svoje sympatie dává nějak najevo, i kdyby to bylo interně v kruhu stejných sympatizantů, lze kvalifikovat jako podporu," uvedl Sokol.

Obviněným extremistům je podle policie mezi 24 a 42 lety. Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka jim hrozí od tří do osmi let vězení. Na pět z nich uvalil ve čtvrtek brněnský soud vazbu, aby nemohli ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Pět radikálů je stíháno na svobodě. Další vývoj případu je teď v rukou státního zástupce Brno-venkov, který celou kauzu dozoruje.

Policisté dnes také nepřímo potvrdili souvislost mezi zadržením pravicových extremistů a ochranou, kterou od čtvrtka poskytují dvacetiletému synovi premiéra Jana Fischera a rodině ministra vnitra Martina Peciny. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

Národní odpor je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku. Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany.

Přečtěte si také:
Děti premiéra a ministra vnitra hlídá ochranka, nejspíš kvůli extremistům
Mareš: Neonacisté využijí zatýkání svých vůdců ve svůj prospěch
Policisté při razii zadrželi 10 přívrženců extrémní pravice
J. Komorous pro Radiožurnál: Extremistické strany se pokusíme rozpustit
Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistů
Odstupující vláda přijala koncepci boje proti extremismu
Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policie
Na koncert neonacistů u Brna dorazily stovky lidí
Koncert extremistů ve Velkém Beranově ukončila policie

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme