Vstup do politiky nebo původní zaměstnání? Lidé ze štábů prezidentských kandidátů zvažují, kam dál

Jiří Drahoš, Marek Hilšer nebo Pavel Fischer. Tito neúspěšní kandidáti na Hrad mluví o možné kandidatuře do Senátu. Politické ambice mají ale i někteří jejich dosavadní spolupracovníci a podporovatelé. Jiní se po prezidentské volbě vrátili ke svým původním profesím. Radiožurnál zjišťoval, co plánují spolupracovníci neúspěšných prezidentských kandidátů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Drahošovi ve štábu | Foto: Michaela Danelová

„Vy jste prostě člověk, který je obviněný, který je v podmínce, který byl obviněn ze zločinu, které se v demokratické společnosti trestají, takže tady ze sebe nedělejte hrdinu a pojďme prosím vás k tématu,“ upozornila na sebe začátkem ledna spolupracovnice kandidujícího Pavla Fischera Alena Ježková v debatě mluvčích prezidentských kandidátů pořádané portálem iDNES.cz, když se ostře pustila do extremisty Adama B. Bartoše, který zastupoval dalšího kandidáta Petra Hanniga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeňka Trachotvá zjišťovala, co plánují spolupracovníci neúspěšných prezidentských kandidátů

Teď Fischerova mluvčí a dosavadní zastupitelka za KDU-ČSL na Praze 1, zvažuje další politické angažmá. „Je pravda, že jsem dostala nějakou politickou nabídku a budu ji v příštích dnech zvažovat. Netýká se to přímo politické strany, ale kandidatury v podzimních volbách,“ řekla Radiožurnálu Ježková a naznačila, že se rozhoduje mezi kandidaturou v senátních a v komunálních volbách. A není sama.

Jaroš půjde do politiky

Vstup do politiky plánuje také marketingový expert Martin Jaroš, který před prezidentskou volbou podporoval kandidujícího Jiřího Drahoše. Rozhoduje se mezi spoluprací s TOP 09 nebo Piráty. „Možná dobrý krok k tomu je komunální volba v Praze a potom logicky další krok bych se pokusil na celostátní úrovni. Ale v každém případě tak, abych mohl nějakou práci udělat, aby za mnou bylo něco vidět,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Jaroš, který v současnosti žije v Kataru, ale plánuje návrat do Česka.

Marketér Jaroš míří do politiky, nabídky má od TOP 09 a Pirátů. 'Kalousek působí toxicky, Piráti dřou,' říká

Číst článek

Stejně jako Ježková ho prý ke vstupu do politiky motivovala atmosféra ve společnosti po znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana.

Horák zůstane v marketingu

Další marketingový expert Jakub Horák, který pracoval na kampani prezidentského kandidáta Mirka Topolánka a ještě předtím spolupracoval s Piráty, se v politice chce dál pohybovat pouze jako marketingový poradce. „V současné chvíli mám nabídku od několika politických stran na přípravu voleb na pražský magistrát na podzim tohoto roku. Politikem se rozhodně stát nehodlám.“

Zpět k původní profesi se vrací také další člen Topolánkova týmu, bývalý europoslanec Edvard Kožušník z ODS. „Celá ta práce pro Mirka Topolánka byla hektická, byla jen na dva měsíce. Já jsem svým způsobem stále v politice, jsem v řídicím výboru Asociace bývalých europoslanců.“

Reklamní a politický marketér a publicista Jakub Horák | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Drahošova mluvčí nevylučuje další spolupráci

A návrat k původnímu zaměstnání plánuje také dosavadní mluvčí Jiřího Drahoše Kateřina Procházková. „Pravděpodobně se vrátím do Sinopsis, to je projekt, který jsme založili. Informujeme o Číně a česko-čínských vztazích. V podstatě děláme takovou investigativu zaměřenou na Čínu,“ říká Procházková s tím, že nevylučuje ani další možnou spolupráci s Drahošem.

„Pan profesor toho v současnosti zvažuje víc. Možnost je v Senátu, u nějaké politické strany, dnes hovořil také o think-thanku. Uvidíme, s čím přijde,“ říká o Drahošově angažmá.

Hilšer chce do Senátu

Kandidaturu do Senátu už v pondělí oznámil další neúspěšný prezidentský kandidát - Marek Hilšer. O křeslo v Senátu se chce ucházet jako nestraník, o podpoře ale podle svých slov jedná s několika politickými stranami.

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer v prostorách vestibulu metra během osobní kampaně. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Mě po těch volbách začali kontaktovat nejrůznější lidé z nejrůznějších politických stran. Neodmítal jsem schůzky s nimi. Uvidíme, jestli mě třeba někdo bude chtít podpořit, jak mi to některé subjekty nabízejí,“ řekl.

Senát zvažuje i Fischer

A kandidaturu do Senátu zvažuje také Pavel Fischer, který v prvním kole prezidentské volby skončil na třetím místě. Konkrétní plány chce oznámit na tiskové konferenci v příštích dnech.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme