Vstup do unie komplikuje provoz na hranicích

Na tuzemských hraničních přechodech se začaly tvořit fronty kamionů. Nejhorší je situace na hranicích s Německem a Polskem, kde se čekání může protáhnout přes deset hodin. Kvůli chystanému vstupu Česka do Evropské unie je totiž na hranicích vyšší provoz a spediční firmy již omezují svoji činnost. Na Rozvadově ohlásil anonym bombu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod | Foto: Pavel Novák

Podle tiskového mluvčího celního ředitelství Ústí nad Labem Viliama Leyska redukují německé spediční firmy stavy. "Německé spedice již přestávají pracovat, konkrétně na Jiříkově z téměř z deseti spedičních firem pracuje pouze jedna. Přitom české spediční firmy jak na Jiříkově, tak na Cínovci pracují," uvedl Leysek.

Česká celní správa přitom jednala s německou pasovou službou o selekci kamiónů a urychlení provozu. Některé vozy totiž vjíždějí do České republiky na takzvané tranzity a ty spediční odbavení nepotřebují. Německá správa ale návrh zamítla z důvodů bezpečnosti.

Pohraniční policie ve 22:00 uzavře hraniční přechod Cínovec na Teplicku pro nákladní dopravu v obou směrech úplně, aby celníci stihli odbavit všechny kamiony. Poté odbaví už pouze kamiony, které budou stát v celním pásmu. Úderem půlnoci Cínovec přejde k nové technice odbavování vozidel bez celníků, řekla mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková.

Déle musí na odbavení dnes čekat také řidiči kamionů na hraničním přechodu Rumburk na Děčínsku. Čekací doby v obou směrech se pohybují okolo dvanácti hodin. Policie zde žádné omezení neplánuje.

Oba česko-německé přechody v Rozvadově dnes zase na více než čtyři hodiny uzavřela hrozba anonyma. Policisté avizovanou bombu nenalezli. Celníci začali vozy odbavovat po 15:00, řidiči ale musí nadále počítat se zpožděním, neboť policisté budou kontrolovat každého, kdo vstoupí do budovy.

Na přechodech stojí dlouhé fronty. Například na příjezdu z Německa se vytvořila zhruba osmihodinová fronta, uvedl jeden z pracovníků celnice. Parkoviště pro kamiony u dálničního přechodu je zcela zaplněné už od brzkého rána.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Pavel Kozler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme