Vtipný dárek, nebo nevhodné gesto? ‚Hůl na premiéra‘ pro prezidenta rozděluje hejtmany

Prezident Miloš Zeman během čtvrtečního setkání s hejtmany na zámku v Lánech dostal netradiční dárek – hůl na nového premiéra. Alespoň s takovým dovětkem ji hlavě státu předala předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová z hnutí ANO. Jenže ne všichni krajští představitelé to považují za vhodný dárek.

Tento článek je více než rok starý.

Anketa Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman dostal od hejtmanů hůl na nového premiéra

Prezident Miloš Zeman dostal od hejtmanů hůl na nového premiéra | Foto: ČTK / PR / Twitter / Jiří Ovčáček | Zdroj: ČTK

Vycházková hůl odkazuje na gesto prezidenta Zemana, který letos v květnu během vládní krize vybízel na Pražském hradě svou hůlkou premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k cestě k mikrofonu.

Stíhání už Zemanovi nevadí. Rozhodnou voliči, zdůvodnil Hrad, proč by se nebál jmenovat Babiše premiérem

Číst článek

Server iROZHLAS.cz se proto na všechny hejtmany obrátil s dotazem, zda s darováním „hole na nového premiéra“ souhlasí a zda o tom věděli dopředu.

Dárek se nelíbil například libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi (STAN) nebo středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové z hnutí ANO. „Se způsobem, kterým pan prezident gestikuloval hůlkou, nesouhlasím a dárek za vtipný nepovažuji,“ uvedl Půta, který se však kvůli jiným povinnostem schůzky v Lánech neúčastnil.

„Považuji to za velmi nešťastné,“ reagovala Jermanová, která podle svých slov o společném daru předem nevěděla a za Středočeský kraj tak prezidentovi předala regionální potraviny.

S dovětkem nesouhlasí ani královéhradecký hejtman Jiří Štěpán z ČSSD: „Toto vyjádření devalvuje jinak pochopitelný dar. Dar ani kartička se slovy, že je to hůl na nového premiéra, se mnou nebyla nikterak konzultována. Od prohlášení, že je to hůl na nového premiéra, se distancuji.“

Mírnější slova volil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD: „Vyřezávaná hůl je zdravotní pomůcka, která prezidentovi může pomoci při pohybu nejen v krajích, ale také při oficiálních příležitostech. Ten komentář k tomu ale raději nechám bez povšimnutí, protože Asociace krajů musí být do budoucna jednotná a hádat se detailech, zda je to na nového premiéra, je podřadné.“

Vildumetzová: Nemysleli jsme to špatně

Šéfka asociace Vildumetzová se ale kritice brání. Podle ní jde o kvalitní zdravotní pomůcku. „Pan prezident hůl ve svém věku používá, ta darovaná je vyřezávaná a velmi precizně u řezbáře vyrobená,“ popsala s tím, že dar iniciovala a zajištovala kancelář Asociace krajů.

„Před setkáním bylo svoláno jednání všech hejtmanů a všichni, kteří se dostavili, se dohodli, že předáme tento dar i s cedulkou hůl na nového premiéra. Kritika mne mrzí, nebyl to v žádném případě špatný úmysl. Kraje chtěly panu prezidentovi poděkovat za podporu a jen s trochou nadsázky upozornit na to, že vláda v čele s premiérem nám příliš nenaslouchá,“ doplnila.

Obdobný názor zastává i hejtman a lídr hnutí ANO pro říjnové volby do sněmovny v Olomouckém kraji Ladislav Okleštěk. „Já s tím darem souhlasím, je to dobrá nadsázka. Pan prezident, když nás navštěvuje, tak má kladivo na hejtmany a to je téma památek, na kterých nás dusí. Tak my jsme mu teď dali jakýsi protipól.“

Za žertovnou nadsázku hůl označil také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (za ANO): „Bohužel se všichni hejtmani potýkáme s tím, že nám vláda nenaslouchá, takže ta hůl je žertem mínění nadsázka s přáním, že by se to mohlo snad už změnit.“

Prezident Zeman hejtmanům na schůzce slíbil, že podpoří jejich požadavek, aby dostaly 822 milionů korun na platy pracovníků v sociálních službách. Navýšení platů nařídila vláda, v rozpočtech krajů na to ale nejsou podle hejtmanů peníze. Proto je požadují od ministerstva práce a sociálních věcí.

V diskusi s prezidentem došlo i na aktuální vývoj v kauze farmy Čapí hnízdo nebo Zemanovy cesty do krajů, které jsou v hledáčku Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme