Vůz s rakví Václava Havla potáhne šest kladrubských vraníků

Ostatky exprezidenta Václava Havla povezou zítra na Pražský hrad starokladrubští koně. Na tento okamžik je připravovali elitní jezdci z Národního hřebčína v Kladrubech. Odpoledne čeká šestici vraníků převoz do hlavního města a kolem deváté hodiny večerní šestispřeží absolvuje generálku s historickým povozem po Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladrubští koně

Kladrubští koně | Foto: Národní hřebčín Kladruby

Rakev potáhnou vraníci na lafetě téměř dvoutunové historické houfnice. Podle ředitele kladrubského hřebčína tím koně splní své tradiční poslání při podobných státnických obřadech.

„Bylo rozhodnuto, že se víceméně zopakuje pohřeb pana prezidenta Masaryka – šestka starokladrubských vraníků potáhne dělovou lafetu, na které bude umístěna rakev. Na podsedních koních, těch pravých z pohledu jízdy, budou sedět uniformovaní jezdci,“ popsal Radiožurnálu ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

ČTĚTE TAKÉ: Průvod s Havlovou rakví vyjde ve středu ráno z Pražské křižovatky

Vedení hřebčína vybralo klidné koně, zvyklé jezdit ve spřežení. Dnes je vyzkoušeli jezdci v ulicích Heřmanova Městce.

„Dneska jsme tady zapřahali šestispřeží na smuteční obřad do Prahy. Dopadlo to dobře. Včera jsem se byl podívat na lafetu a něco jsme ještě museli trošku upravit, ale tady jsou kluci šikovní a koně jsou charakterní, takže to nebude žádný problém,“ uvedl člen organizačního týmu z výcvikového střediska v Heřmanově Městci Petr Vozáb.

Státní pohřeb Václava Havla bude v pátek v poledne v katedrále svatého Víta, kde bude zádušní mše. Třídenní státní smutek, o kterém rozhodla vláda, začne ve středu a potrvá až do pohřbu.

Mirko Kašpar, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme